ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Філіппіни звинуватили Китай у переслідуванні двох кораблів у спірному морі (ВІДЕО)

Велика Епоха
Корабель берегової охорони Китаю патрулює мілину Скарборо в Південно-Китайському морі 6 жовтня 2022 року. (STR/AFP via Getty Images)

Берегова охорона Філіппін (PCG) заявила в середу, що два кораблі берегової охорони Китаю "переслідували і заважали" її кораблям, які виконували місію підтримки в спірному Південно-Китайському морі 30 червня.

Прессекретар PCG Джей Тарріела заявив, що кораблі BRP Malabrigo і BRP Malapascua допомагали військово-морській операції на мілині Аюнгін, коли до них підійшли китайські кораблі.

У якийсь момент китайські кораблі підійшли до кораблів PCG на відстань 100 ярдів. На брифінгу для преси пан Тарріела сказав, що суднам PCG довелося знизити швидкість, щоб уникнути зіткнення. Вони також відповіли на радіопрохання китайської берегової охорони.

"Вони не повинні перебувати в межах нашої ВЕЗ, вони здійснювали небезпечні маневри і порушують [Конвенцію 1972 року про міжнародні правила запобігання зіткненням суден у морі]", — сказав він, маючи на увазі виняткову економічну зону (ВЕЗ) Філіппін.

PCG також виявила шість китайських кораблів морської міліції і два кораблі ВМС Китаю, що курсували навколо мілини Аюнгін пізніше того ж дня.

Проте пан Тарріела сказав, що кораблі PCG змогли виконати свою місію і благополучно повернулися у свої райони операцій.

"Це особливо тривожно, оскільки військово-морська операція ВМС Філіппін має виключно гуманітарний характер. Незважаючи на це, китайці розгорнули свої військові кораблі, що викликає ще більшу тривогу", — заявив він у Твіттері.

Берег Аюнгін, також відомий у Китаї як Другий Томасівський берег або риф Ренай, є частиною островів Спратлі, розташованих за 105 морських миль від філіппінської провінції Палаван. Конвенція ООН з морського права 1982 року (UNCLOS) класифікує морські райони в межах 200 морських миль від кордонів прибережних держав як частину їхньої ВЕЗ.

Пекін претендує на більшу частину Південно-Китайського моря як на свою власну територію відповідно до так званої дев'ятипунктирної лінії. У 2016 році Гаазький трибунал виніс рішення на користь юридичних дій Філіппін. Однак це рішення не змусило комуністичний Китай змінити свою поведінку, оскільки китайські судна неодноразово вторгалися в морські зони Філіппін.

Співробітник філіппінського судна берегової охорони BRP Malabrigo несе службу, перебуваючи в тіні китайського судна берегової охорони біля мілини Другого Томаса на островах Спратлі в спірному Південно-Китайському морі 23 квітня 2023 року. (Ted Ajibe/AFP via Getty Images)

В'єтнам, Малайзія, Тайвань і Бруней також вступили в конфлікт із китайським режимом через його претензії в Південно-Китайському морі.

Раймонд Пауелл, колишній співробітник ВПС США, назвав Південно-Китайське море "осередком активності в сірій зоні", де китайська комуністична партія (КПК) "може діяти, не будучи безпосередньо поміченою".

Те, що роблять Філіппіни, публікуючи фото і відеоматеріали про інциденти, — це спроба висвітлити цю сіру зону", — сказав пан Павелл, науковий співробітник Центру інновацій у сфері національної безпеки "Гордіїв вузол", в інтерв'ю радіостанції "Вільна Азія" у вівторок.

Останніми місяцями китайський режим поводиться більш агресивно в Південно-Китайському морі, про що свідчить присутність понад 100 морських суден китайської міліції в ВЕЗ Філіппін у квітні.

У лютому Берегова охорона Філіппін повідомила, що китайське судно берегової охорони застосувало "лазер військового класу" проти її корабля на мілині Аюнгін, щоб перешкодити місії з поповнення запасів, тимчасово засліпивши екіпаж.