ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Зростання вроджених дефектів у дітей, чиї батьки приймали поширений препарат від діабету

Велика Епоха
Якщо батьки використовували метформін протягом трьох місяців до зачаття, ризик уроджених дефектів у дітей був приблизно на 40% вищим. (Shutterstock)

Діти, народжені від татусів, які приймали поширений препарат від діабету метформін, можуть мати трохи підвищений ризик деяких вроджених дефектів, йдеться у новому великому дослідженні.

Серед більш ніж 1 мільйона дітей, що народилися у Данії, понад 3% мали ті чи інші вроджені дефекти. Але, як показали результати дослідження серед дітей, чиї батьки-чоловіки вживали метформін протягом трьох місяців до зачаття, цей показник становив близько 5%.

У доповіді, опублікованій 28 березня в журналі Annals of Internal Medicine говориться, що, зокрема, препарат був пов'язаний з підвищеним ризиком уроджених вад розвитку статевих органів, причому у всіх хлопчиків.

Експерти наголосили, що дослідження не доводить вину метформіну, і не існує відомого механізму, що пояснює цей зв'язок. Крім того, чоловіки не повинні відмовлятися від застосування препарату на підставі одного дослідження, додали вони.

«Ми знаємо, що метформін добре допомагає контролювати діабет», — сказав старший дослідник доктор Майкл Айзенберг, професор урології в медичній школі Стенфордського університету в Каліфорнії.

Проте, за словами Айзенберга, отримані результати є «сигналом», який слід вивчати й надалі. У більш широкому сенсі, додав він, дослідження наголошує на важливості розуміння впливу батька на ризик уроджених дефектів.

Метформін – це пероральний препарат, який широко використовується для контролю високого рівня цукру в крові у людей з діабетом 2 типу – поширеним захворюванням, яке часто пов'язане з ожирінням.

За даними Центру з контролю та профілактики захворювань США, лише у Сполучених Штатах понад 37 мільйонів людей страждають на діабет, більшість із них – діабет другого типу. За даними агентства, діабет 2 типу зазвичай зустрічається у людей старше 45 років, але останнім часом він все частіше діагностується у молодших пацієнтів і навіть у дітей та підлітків.

Дослідження показали, що якщо у вагітних жінок погано контролюється діабет, то у їхніх дітей збільшується ризик уроджених дефектів.

Тим часом деякі дослідження пов'язують діабет у чоловіків з погіршенням якості сперми. Але поки що неясно, чи пов'язаний діабет татусів з ймовірністю виникнення вроджених дефектів у їхніх дітей.

Навіть у цьому випадку, сказав Айзенберг, ключове питання полягає в тому, чи це є наслідком діабету або ліків, які використовуються для його лікування?

Для нового дослідження вчені звернулися до національного реєстру народжених Данії, проаналізувавши дані про більш ніж 1 мільйон дітей, які народилися в період з 1997 по 2016 рік.

Дослідники виявили, що якщо батьки-чоловіки використовували метформін протягом трьох місяців до зачаття, ризик уроджених дефектів у дітей був у середньому на 40% вищим, ніж загалом у досліджуваній групі.

Особливий зв'язок спостерігався з вродженими вадами розвитку статевих органів, причому серед хлопчиків: З усіх дітей, чиї батьки приймали метформін протягом трьох місяців до зачаття, 0,9% мали вроджені вади розвитку статевих органів, тоді як у загальній групі таких дітей було трохи більше ніж 0,2%.

За словами Айзенберга, цей тримісячний період є критичним, оскільки сперматозоїди розвиваються приблизно стільки ж часу.

Дослідники вивчили інші фактори, які могли б пояснити цей зв'язок, включаючи вік батьків, рівень освіти та звичку курити. Проте вживання метформіну татусями, як і раніше, було пов'язане з ризиком уроджених дефектів.

Це, і досі, викликало сумніви: справа у ліках чи діабеті.

За словами Айзенберга, є кілька аргументів проти цієї версії. По-перше, не було виявлено чіткого зв'язку між уродженими дефектами та вживанням татусями метформіну за рік до або після тримісячного періоду до зачаття.

Дослідники також вивчили два інших типи ліків проти діабету, використовуваних батьками у дослідженні: інсулін та препарати, які називаються сульфонілсечовинами. Застосування інсуліну не було пов'язане з уродженими дефектами.

З іншого боку, частота вроджених дефектів була вищою, коли татусі використовували сульфонілсечовину. Але цей результат не був «статистично значущим», оскільки дослідники враховували інші фактори, тобто міг бути випадковим.

Проте експерт, який не брав участь у дослідженні, сказав, що виявлення метформіну також може бути випадковістю або «збиваючим фактором», зумовленим іншими факторами.

Доктор Ентоні Скіаллі є членом Організації спеціалістів із тератологічної інформації. Ця група керує безкоштовною службою MotherToBaby, яка надає на основі досліджень інформацію про вплив ліків під час вагітності.

Скіаллі пояснив, що у дослідженні проводилося багато різних порівнянь, що підвищує ймовірність випадкових висновків. Крім того, за його словами, можуть бути залучені генетичні фактори.

Скіаллі зазначив, що вроджені вади розвитку статевих органів у хлопчиків здебільшого пов'язані з гіпоспадією, коли отвір уретри знаходиться на нижній стороні статевого органу, а не на його кінчику. А гіпоспадія, за його словами, часто трапляється в сім'ях.

Дослідники провели порівняння, щоб спробувати врахувати генетику: Вони виявили, що у дітей, «схильних» до вживання метформіну отцями, частота вроджених дефектів була вищою, ніж у їхніх братів і сестер, які не піддавалися такому впливу.

Але, як зазначив Скіаллі, ця різниця була статистично значущою, коли дослідники зробили поправку на інші чинники.

«Таким чином, ці результати можуть бути пояснені як випадковістю, так і фактором, що збиває» - сказав Скіаллі. «Причина здається малоймовірною з огляду на відсутність правдоподібного механізму».

Айзенберг погодився з тим, що механізм невідомий і необхідні додаткові дослідження. Він також сказав, що отримані результати слід повторити в інших країнах, у тому числі більш різноманітних, ніж порівняно благополучна Данія.

За словами Айзенберга, головне полягає в тому, що не можна ігнорувати здоров'я та вплив татусів, а також їх можливий вплив на дітей.

«Здоров'я батьків-чоловіків теж має значення», — сказав він.

Додаткова інформація

MotherToBaby пропонує додаткову інформацію щодо впливу татусів на вагітність.

ДЖЕРЕЛА: Майкл Айзенберг, доктор медицини, професор урології, Медична школа Стенфордського університету, Стенфорд, Каліфорнія; Ентоні Скіаллі, доктор медицини, спеціаліст з репродуктивної токсикології та токсикології розвитку, член Організації фахівців з тератологічної інформації, Брентвуд, Теннессі; Annals of Internal Medicine, 28 березня 2022 року, онлайн.

Емі працює медичним журналістом із 1999 року. Вона була штатним письменником та редактором у журналах Physician's Weekly, Medical Tribune та Reuters Health, а також писала про здоров'я та медицину для MSNBC, The Scientist, Prevention та інших видань. Коли вона не пише, вона викладає йогу чи танцює.

Ця стаття спочатку була опублікована на сайті HealthDay.