ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Таліби заробляють гроші на руйнуванні Баміанських статуй Будд

Велика Епоха
Таліби знищують статуї Будди, 2001 рік.

Ми з дружиною любимо відвідувати незвичайні місця, пов'язані з релігією. Це для нас не тільки задоволення, а й робота. У більшості випадків ми самостійно організовуємо свої поїздки. Але все ж таки ми визнаємо, що крім незручностей можуть бути й ризики, якщо ми не звернемося по допомогу до спеціалізованого турагентства.

Тиждень тому я отримав від одного з таких агентів лист, в якому повідомлялося, що таліби відкрили Афганістан для туристів з Євросоюзу. Пропозиція була цікавою, але мене спантеличило те, що пропонувалося відвідати місце, де знаходяться статуї Будди в Баміані, якщо ми готові заплатити уряду талібів вартість спеціального і недешевого квитка.

Була одна проблема. Статуй Будди в Баміані вже не існує. У 2001 році таліби розбили гігантські статуї VI століття н.е. артилерійським вогнем і підривом протитанкових мін, вважаючи, що статуї представляють "язичницьку" й "демонічну" релігію, що ображає їхню ультрафундаменталістську ідею ісламу.

Щоправда, досі можна побачити порожні ніші, де колись стояли ці шедеври буддійської скульптури, і поміркувати там про злу природу талібського режиму. Зараз таліби дозволяють це робити, але не безплатно. Ви можете відвідати це місце, заплативши гроші режиму.

Я був готовий заплатити гроші, щоб побачити Нюрнберзький штаб пропаганди нацистської партії та місце масового поховання "червоних кхмерів" у Камбоджі. Але це було інше. Квитки були продані не Адольфом Гітлером або Полом Потом, а урядами, які тримають ці місця відкритими для відвідувачів, щоб викрити злу сутність режимів, які вчинили злочини. У випадку з Буддами ми заплатили б тим же злочинцям, які зруйнували статуї. Деякі з тих, хто віддавав наказ, сьогодні входять до складу уряду.

Порожні ніші більшої та меншої статуй у їхньому нинішньому вигляді.

Це все одно, що заплатити Сі Цзіньпіну за відвідування одного зі страшних сіньцзянських "таборів трансформації через освіту", де уйгурів катують та вбивають, — справжніх таборів, а не фальшивих "центрів професійного навчання", куди звозять корисних ідіотів із Заходу та з ісламських країн. А потім ці гості повідомляють світові, що якщо уйгури не зв'язуються зі своїми родичами за кордоном, то тільки тому, що вони надто зайняті співом, танцями, навчанням продуктивної праці та грі в настільний теніс.

Інша аналогія — заплатити Путіну за відвідування одного з сіл на окупованій території України, де катують, ґвалтують і вбивають чоловіків, жінок і дітей.

Турагент бадьоро повідомив, що таліби вже непогано заробляють у Баміані на приїжджих із сусідніх країн, а тепер розраховують заробити на людях із Заходу.

Розумію, що порожні ніші зруйнованих статуй мають свою меланхолійну красу. Але не хочу підтримувати талібів і краще не поїду.

За матеріалами BITTER WINTER