Четвер, Тра 26, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Докази витоку COVID-19 з лабораторії в Ухані, можливо, знищені, — британський ексшпигун

Середа, 9 червня 2021 року
Сер Річард Дірлав, колишній глава Мі-6, залишає Верховний суд після надання свідчень на дізнанні в Лондоні, Великобританія 20 лютого 2008. (Cate Gillon/Getty Images)

Колишній глава британської розвідки Річард Дірлав заявив, що, на його думку, китайська влада, швидше за все, знищила всі потенційні докази того, що вірус КПК (комуністичної партії Китаю) просочився з лабораторії в Ухані.

Виникають питання про походження вірусу КПК — патогену, що викликає COVID-19, причому дві конкуруючі теорії продовжують займати перші шпальти газет: 1) вірус природним чином перейшов від тварини до людини; 2) він виник в результаті витоку з лабораторії.

Версія про те, що вірус проник з лабораторії Уханського інституту вірусології, спочатку була відкинута низкою відомих вчених, в тому числі головним медичним радником Білого дому доктором Ентоні Фаучі. Але тепер стався помітний поворот. Фаучі визнав, що тепер не впевнений в тому, що вірус не просочився з лабораторії. І президент Джо Байден наказав розвідці США «подвоїти» зусилля з розслідування обох версій, які він охарактеризував як однаково правдоподібні.

Річард Дірлав, який з 1999 по 2004 рік очолював Секретну розвідувальну службу МЗС Великобританії, дав у четвер інтерв'ю Planet Normal газети Telegraph, в якому зазначив, що зусилля по встановленню істинного походження вірусу стикаються з серйозною перешкодою, пов'язаною з тим, що комуністичні чиновники Китаю, швидше за все, знищили ключові докази.

Дірлав: «Ми не знаємо, що сталося, але багато даних, ймовірно, були знищені або зникли, тому буде важко однозначно довести, що посилення функції вірусу є причиною пандемії».

Колишній глава британської розвідки Річард Дірлав в Лондоні 20 лютого 2008 року (Cate Gillon/Getty Images)

Дослідження щодо посилення функцій мають на увазі підвищення швидкості перенесення або передачі патогенів, щоб краще розуміти і прогнозувати появи збудників хвороб, щоб легше було знайти рішення до того, як хвороба переросте в пандемію. Хоча в уханському центрі, що має зв'язки з китайськими військовими, ймовірно, проводилися дослідження щодо посилення функціональності коронавірусів, розгорілися палкі суперечки про те, чи використовувалися для цих цілей гранти уряду США.

Фаучі недавно визнав, що близько $ 600 тис. у вигляді грантів були спрямовані в Ухань. Заперечуючи, що кошти використовувалися для фінансування досліджень щодо посилення функцій, він визнав, що гроші могли бути використані не за призначенням — для вивчення коронавірусів у кажанів.

Фаучі заявив членам Конгресу: «Грант становив близько $ 600 тис. за п'ять років. Таким чином, це була скромна сума. І її мета полягала в тому, щоб вивчити взаємодію тварин і людини, провести спостереження і визначити, чи здатні віруси кажанів передавати інфекцію людині».

Ентоні Фаучі, директор Національного інституту алергії та інфекційних захворювань, дає свідчення на слуханнях в Сенаті у Вашингтоні 30 червня 2020 року. (Kevin Dietsch/Pool/Getty Images)

Спочатку відкидаючи теорію про витік інформації з лабораторії, Фаучі недавно заявив, що він «не переконаний» в тому, що вірус розвинувся природним шляхом, і закликав до більш глибокого дослідження його походження.

Дірлав теж наполягає на ретельному розслідуванні: «Ось чому науковий аналіз зараз так важливий, тому що, хоча і не може довести на 100%, але ретельний біохімічний аналіз дає переконливі докази того, що це штучний лабораторний експеримент, природний вірус, який був посилений».

Назвавши китайську компартію «досить страхітливим режимом», Дірлав сказав, що комуністична влада Китаю, щоб змусити замовкнути опозицію, робить «деякі речі, які ми вважаємо неприйнятними і екстремальними».

Пекін заперечує будь-який зв'язок між походженням вірусу і лабораторією в Ухані і висунув гіпотезу «природного зараження», згідно з якою вірус був переданий людині від тварини-господаря, хоча проміжний господар все ще не знайдено. Крім того, китайський режим також висуває твердження про те, що вірус виник за межами Китаю. На пресбрифінгу для преси 24 травня офіційний представник міністерства закордонних справ Чжао Ліцзяні звинуватив Сполучені Штати в поширенні вірусу з військової бази Форт-Детрік в штаті Меріленд.

Дірлав: «В результаті все зводиться до наукових доказів, які більше недоступні; якщо тільки не з'явиться який-небудь мужній китаєць, можливо, учений, і не виступить вперед».

Доктор Скотт Готтліб, колишній комісар Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA), заявив 30 травня:

«Китай може надати суду докази ... надати доступ до зразків крові співробітників лабораторії в Ухані, а також інших лабораторних записів, включаючи записи про деякі основні штами вірусів».

«Вони відмовилися це зробити», — сказав Готліб.

Комісар Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) Скотт Готліб бере участь в інтерв'ю в штаб-квартирі Reuters в Нью-Йорку 10 жовтня 2017 року. (Reuters/Eduardo Munoz)

Готліб: «Аргументи на користь теорії витоку з лабораторії підкріплюються непрямими доказами, що вказують на відомі проблеми на об'єкті в Ухані».

«Ми знаємо, що ця лабораторія була невдало побудована і погано контролювалася. Ми знаємо, що в лабораторії проводилися дослідження з дуже високим ризиком, включаючи зараження трансгенних тварин, тварин з повністю людською імунною системою».

Готліб також сказав, що спалах COVID-19 говорить про необхідність розглядати «практику охорони здоров'я через призму національної безпеки», і закликав розвідувальні служби США активніше брати участь у вивченні походження вірусу.

Джерело: The Epoch Tmes