Середа, Тра 25, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Будапешт назвав вулиці в містечку майбутнього китайського університету на честь Далай-лами, уйгурів і Гонконгу

Субота, 5 червня 2021 року
Найстаріше місто Угорщини, Ланцюговий міст (Ланчід) через річку Дунай в центрі Будапешта. На задньому плані височить Будайський палац. (Attila Kisbenedek/AFP/Getty Images)

Мер Будапешта оголосив в середу, 2 червня, що він перейменує вулиці в угорській столиці біля планованого кампуса китайського університету в пам'ять про порушення прав людини з боку Пекіна.

Одна вулиця буде названа на честь Далай-лами, вигнаного духовного лідера Тибету, якого Пекін назвав небезпечним сепаратистом. Інша буде називатися «Уйгурська вулиця мучеників» на честь переважно мусульманської етнічної групи, яка, на думку Вашингтона й урядів інших країн, стала жертвою геноциду. Третя буде називатися «Вулиця вільного Гонконгу». Четверта вулиця буде перейменована на честь заточеного у в'язницю китайського католицького єпископа.

Активісти тримають прапор Тибету поруч з дорожнім знаком на вулиці, перейменованої в «Уйгурська вулиця мучеників», недалеко від запланованого місця розташування кампуса китайського університету в Будапешті, Угорщина, 2 червня 2021 р. (Bernadett Szabo/Reuters)

Китай заперечує придушення прав людини

«Деякі угорські політики намагаються роздути галас навколо Китаю, щоб привернути увагу і перешкодити китайсько-угорській співпраці. Така поведінка гідна презирства», — сказав Ван Веньбінь, офіційний представник міністерства закордонних справ Китаю.

Перейменовані вулиці знаходяться в районі, де китайський університет Фудань планує відкрити студентське містечко, що пропонуватиме магістерські програми в галузі гуманітарних наук, медицини, бізнесу та інженерії для 6000 студентів з 500 викладачами.

«Цей проєкт поставить під сумнів багато з цінностей, яким Угорщина прихильна з часів падіння комунізму 30 років тому», — сказав мер Гергелі Карачоні, діяч ліберальної опозиції, який планує в наступному році балотуватися, щоб змістити прем'єр-міністра Віктора Орбана, правого угорського лідера.

Карачоні повідомив журналістам, що китайське університетське містечко обійдеться угорським платникам податків майже в $ 2 млрд, і виступив проти раніше укладеної урядом угоди з будівництва гуртожитків і приміщень для угорських студентів в цьому районі.

Уряд захистив проєкт: «Наявність Університету Фудань означає, що можна буде вчитися у кращих в світі», — заявив минулого тижня заступник міністра з інновацій та технологій Тама Шанда.

Згідно з опитуванням громадської думки, опублікованим ліберальним аналітичним центром Republikon Institute, 66% угорців виступають проти, а 27% підтримують ідею створення кампусу.

«Фудань вивів тему відносин з Китаєм на передній план політики», — сказав Тамас Матура, викладач Університету Корвінуса і експерт по Китаю.

Орбан піддався критиці за угоду по реконструкції залізниці Будапешт-Белград з китайською позикою в $ 2,1 млрд, а також за прискорене схвалення китайської вакцини проти коронавірусу, яка до цього часу не схвалена в ЄС. Його уряд каже, що китайські вакцини допомогли прискорити програму вакцинації, а фінансування доріг поліпшить транспортне сполучення в Угорщині.

Джерело: The Epoch Times