ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

5 найкращих художніх фільмів 2023 року

Велика Епоха
5 найкращих художніх фільмів 2023 року

Уперше за 28 років роботи кінокритиком я представляю топ-5 зі свого списку улюблених художніх фільмів цього року. Я легко міг би скласти список із 20 найкращих фільмів, настільки гарними, на мою думку, були багато з них.

Оппенгеймер

Постер фільму "Оппенгеймер". (Universal Pictures)

Завжди цікавий режисер Крістофер Нолан зробив найкращу роботу у своїй кар'єрі, знявши біографічну драму про Дж. Роберта Оппенгеймера (Кілліан Мерфі), людину, яка стояла за створенням атомної бомби. Найнятий урядом США, щоб зібрати різних учених для проєкту, Оппенгеймер у підсумку був несправедливо призначений винним після закінчення Другої світової війни.

Крім того, що "Оппенгеймер" — мій улюблений фільм 2023 року, він також отримав мої голоси за кращу режисуру і кращий оригінальний сценарій (містер Нолан), кращу головну роль (містер Мерфі), кращу жіночу роль другого плану (Емілі Блант), кращу чоловічу роль другого плану (Роберт Дауні-молодший), кращу операторську роботу (Хойт ван Хойтема) і кращу оригінальну музику (Людвіг Гьоранссон).

Американська фантастика

Постер фільму "Американська фантастика". (Amazon MGM Studios)

Адаптація роману Персіваля Еверетта "Стирання" (Erasure), вперше знята режисером Кордом Джефферсоном, — в'їдлива сатира, що лукаво вказує на лицемірні подвійні стандарти лівих. Джеффрі Райт виконує роль Монка, чорношкірого письменника, чиї книжки не продаються, тому що їх вважають "недостатньо чорними". Під псевдонімом Монк пише паскудну "Чорну книгу", яка, на його жаль, стає бестселером.

Містер Райт, а також Стерлінг К. Браун, Ісса Рей, Леслі Уггамс, Трейсі Елліс Росс, Джон Ортіс і Еріка Александер — всі вони грають чудово, роблячи цей фільм не лише блискучою картиною про неправильні уявлення про расу, а й виграшною романтичною і сімейною драмою.

Емілі

Постер фільму "Емілі". (Warner Bros. Pictures)

Для свого першого фільму як сценаристка і режисерка австралійська акторка Френсіс О'Коннор ("Штучний інтелект", "Менсфілд-парк") націлилася на високу стіну і взяла її в цьому готичному фільмі про життя письменниці Емілі Бронте (Емма Макі), яка написала роман "Грозовий перевал".

Маючи схожість зі стилем вільного оповідання Стенлі Кубрика і Терренса Маліка, фільм пані О'Коннор є одним із найсміливіших дебютів усіх часів. Її рішення включити в сюжет сцени, які в адаптованому вигляді були проявлені в романі "Висота", вказує на високу майстерність.

Десь у Квінсі

Постер фільму "Десь у Квінсі". (Roadside Attractions)

Колишній стендап-комік і король ситкомів Рей Романо здивував усіх своїм режисерським дебютом в розповіді про нью-йоркську сім'ю, що зіткнулася з безліччю проблем. Романо виконує роль будівельника, найнижчої людини на тотемному стовпі своєї сім'ї, який заходить занадто далеко, щоб забезпечити своєму синові стипендію в коледжі. Рівною мірою поєднуючи в собі комедію і захопливу драму, фільм змусить ваше серце розтанути.

Вбивця

Постер фільму "Вбивця". (Netflix)

Режисер Девід Фінчер і сценарист фільму "Сім днів" Ендрю Кевін Вокер возз'єдналися для створення цього сатиричного екшн-трилера з Майклом Фассбендером у головній ролі, який зіграв безіменного високооплачуваного кілера. Після невдачі в Парижі кілер повинен швидко сховатися і позбутися всього, що пов'язує його з цією невдачею.

Містеру Фінчеру і містеру Вокеру вдається майже неможливе — вони перетворюють людину, яка заробляє на життя вбивствами, на симпатичну фігуру, що викликає співчуття.