ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Передноворічний фестиваль ведмежого танцю пройшов у Румунії. ФОТОрепортаж

Велика Епоха
Софія, 6 років (у центрі), член традиційної "ведмежої зграї", бере участь у параді перед виступом на фестивалі в Мойнешті, північна Румунія, 27 грудня 2023 року. (AP Photo/Vadim Ghirda)

Багато століть тому жителі північно-східної частини Румунії одягали ведмежі шкури і танцювали, щоб відігнати злих духів. Сьогодні цей звичай відомий як Фестиваль ведмедів-танцюристів, який приваблює натовпи туристів кожного грудня, пише AP News.

Сотні людей різного віку, одягнених у костюми ведмедів, танцюють щороку перед Різдвом під оглушливий бій барабанів та ходять селами й містами. Цього року кульмінація фестивалю припадає на 30 грудня, коли танцюристи в костюмах ведмедів спускаються в місто Команешті на сході Румунії для фінальної вистави.

Члени ведмежої ватаги із села Сіпотень цілуються після виконання ритуального танцю в Ракові, північна Румунія, 26 грудня 2023 року. (AP Photo/Andreea Alexandru)
Члени ведмежої зграї із села Сіпотень у селі Весієнь, північна Румунія, 26 грудня 2023 року, під час обходу сільських будинків для виконання ритуального ведмежого танцю. (AP Photo/Vadim Ghirda)

Відвідувачі приїжджають навіть з Японії, щоб подивитися на це видовище: люди у костюмах з вишкіреними ведмежими пащами та кігтями марширують і танцюють. До хутра зазвичай прикріплюють гігантські червоні помпони. Деякі з "ведмедів" жартівливо гарчать або вдають, що нападають на глядачів.

Місцеві жителі кажуть, що цей звичай сягає дохристиянської епохи, коли люди вірили, що дикі тварини відлякують нещастя і небезпеки. "Ведмеді", які танцювали, відвідували будинки людей і стукали в їхні двері, щоб побажати їм удачі та привітати з Новим роком.

"Ведмідь у нашій крові, це тварина-дух для жителів нашого району", — каже Костел Даскалу, який почав брати участь у фестивалі у 8 років. У той час Румунія ще перебувала під владою комуністів, і фестиваль проходив відносно скромно.

"Я хочу зберегти цю традицію", — додав 46-річний Костел. "Під час звуку барабанів у нас по шкірі біжать мурашки".

Люди дивляться на членів ведмежої ватаги із села Сіпотень , які виконують свій ритуальний танець у сільському будинку в Брустуроасі, північна Румунія, 26 грудня 2023 року. (AP Photo/Andreea Alexandru)
Члени ведмежої ватаги із села Сіпотень відпочивають після виступу в Прелучі, північна Румунія, 26 грудня 2023 року, під час огляду сільських будинків. (AP Photo/Vadim Ghirda)

Бурі ведмеді широко представлені в традиціях і культурі Румунії, і цих тварин часто можна побачити на гірських дорогах і в лісах. Надмірне полювання на ведмедів змусило владу ввести заборону 2016 року.

Учасники фестивалю кажуть, що більшість ведмежих шкур, які вони використовують як костюми, зберігалися протягом багатьох поколінь, і до них ставилися дуже дбайливо.

Одягти ведмежу шкуру на повний зріст непросто: з урахуванням голови і кігтів вага костюма може сягати 50 кілограмів. Найдорожчі ведмежі шкури можуть коштувати близько 2 000 євро (2 200 доларів), повідомляють місцеві ЗМІ.