ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У США справи про сексуальне насильство в армії вестимуть незалежні адвокати

Велика Епоха
Пентагон у Вашингтоні, 27 серпня 2023 року. (AP Photo/Carolyn Kaster, File)

В четвер у США ухвалено закон, який вносить зміни в розслідування випадків сексуального насильства та інших злочинів на військовій службі. Закон покладає відповідальність за винесені рішення на незалежних юристів і усуває від цього командирів, пише AP News.

Зміни, яким довго чинили опір керівники Пентагону, врешті-решт були змушені внести члени Конгресу, які вважали, що надто часто командири не сприймають скарги жертв серйозно або намагаються захистити ймовірних злочинців у своїх підрозділах.

Новий закон ухвалили у зв'язку з постійним зростанням кількості сексуальних нападів і домагань в армії. У ВПС, Корпусі морської піхоти і ВМС кількість повідомлень про сексуальні напади торік зросла, але різке зниження на 9% кількості повідомлень в армії призвело до зниження загальної кількості. У 2021 році кількість повідомлень про напади зросла на 13%.

Відповідно до закону, нові спеціальні радники отримають право ухвалювати рішення про судове переслідування щодо низки серйозних злочинів (включно з убивствами, зґвалтуваннями та деякими іншими злочинами, пов'язаними із сексуальним насильством, викраденням, домашнім насильством, створенням або зберіганням зображень сексуального насильства над дітьми, переслідуванням і помстою).

У своїй заяві міністр оборони Ллойд Остін назвав це "найважливішою реформою нашої системи військового правосуддя з моменту створення Єдиного кодексу військової юстиції в 1950 році".

Однак поки незрозуміло, який вплив матиме ця зміна на ширшу проблему сексуальних проступків в армії, зокрема чи спричинить вона збільшення кількості судових переслідувань, і, якщо так, чи матиме це стримувальний ефект.

Старші посадові особи військових служб, знайомі з новою програмою, заявили, що у них вже є понад 160 сертифікованих спеціальних судових радників, які з четверга ухвалюватимуть рішення про судове переслідування. Однак багато хто з цих юристів уже беруть участь у роботі, надаючи консультації та підтримку протягом кількох місяців у справах, що перебувають у провадженні.

Починаючи з четверга, спеціальні судові радники матимуть виняткові повноваження ухвалювати рішення про судове переслідування у нових справах, пов'язаних з основними злочинами. За словами чиновників, будь-які поради щодо вже наявних справ не мають обов'язкової сили.

За словами чиновників, в армії буде 65 сертифікованих судових радників, у ВПС — 40, у морській піхоті — 33, а у ВМС — 24, водночас 23 ще несертифікованих адвокати допомагатимуть у розгляді справ. Очікується, що ще близько 10 будуть сертифіковані влітку.

За словами чиновників, вони розраховують, що кожен судовий адвокат вестиме до 50 розслідувань і приблизно 8-12 судових процесів на рік.

Незалежна комісія, яка вивчала сексуальні напади в армії, у своєму звіті припустила, що використання спеціальних радників матиме позитивний вплив. У ньому йдеться про те, що спеціальні радники ухвалюватимуть правильніші рішення про те, які справи слід розглядати, що призведе до збільшення кількості обвинувальних вироків. Збільшення кількості обвинувальних вироків, ідеться в доповіді, спонукає більшу кількість обвинувачених у скоєнні злочинів укладати угоди про визнання провини, що позбавить жертв необхідності давати свідчення на судових процесах.

Шон Тіммонс, керуючий партнер юридичної фірми Tully Rinckey, що спеціалізується на справах військовослужбовців, каже, що зміни насправді не зачіпають основні поведінкові проблеми. У результаті, за його словами, вони навряд чи матимуть реальний вплив або стримувальний ефект на проступки військовослужбовців. За його словами, в результаті розглядів у комісії може бути звільнено більше людей, але в тих випадках, коли жертви не дають свідчень, справи можуть виявитися слабшими.

"За моєю аналогією, ми переставляємо стільці на Титаніку", — сказав Тіммонс, колишній генерал-адвокат армії. "Насправді нічого не зміниться, крім семантики та видимості. Така сумна реальність".

Військові служби давно намагаються розробити програми щодо запобігання сексуальним нападам і заохочення подачі заяв, зокрема в останні роки було висунуто низку нових ініціатив. Однак їм поки що не вдалося домогтися реального прогресу в зниженні кількості заяв про напади, а анонімні опитування, як і раніше, показують, що багато жертв вважають за краще не повідомляти про це.

Представники оборонного відомства стверджують, що збільшення кількості зареєстрованих нападів — це позитивна тенденція як в армії, так і в суспільстві загалом. За їхніми словами, збільшення кількості заяв свідчить про те, що люди більше довіряють системі подачі заяв і підтримці, яку надають жертвам.