ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

ЄС обговорить надання Україні екстреної допомоги у розмірі дев'яти мільярдів євро

Велика Епоха
Урсула фон дер Ляєн, голова Європейської комісії. (Kenzo Tribouillard/Pool AFP/AP/dpa)

Голова Комісії ЄС Урсула фон дер Ляєн пообіцяла Україні екстрену допомогу у розмірі до дев'яти мільярдів євро. Ці кошти повинні допомогти покрити гострі фінансові потреби країни в умовах агресивної війни Росії, як пояснила фон дер Ляєн у середу в Брюсселі. У середньостроковій перспективі її відомство планує створити безпрецедентний фонд реконструкції. Це може пожвавити дебати про борг спільноти ЄС.

Фон дер Ляєн заявила у Брюсселі, що вона пропонує «нову одноразову макрофінансову допомогу для України у розмірі до дев'яти мільярдів євро» цього року. Міжнародний валютний фонд оцінює потреби України у фінансуванні лише до червня поточного року приблизно у € 14,3 млрд, наголошується у заяві Комісії.

Фінансування шляхом кредитів

За інформацією із кіл ЄС, короткострокова підтримка має надійти у вигляді низьковідсоткових кредитів, для отримання яких Комісія займе кошти на ринках капіталу. У принципі, фінансування України потребує схвалення держав ЄС.

Крім того, Європейський Союз має надати Україні допомогу у середньостроковій перспективі у відновленні, продовжила фон дер Ляєн. Європейці мають у цьому «стратегічний інтерес», підкреслила вона.

Це, швидше за все, буде набагато дорожче: «Згідно з повідомленням Комісії, збитки, завдані війною, вже оцінюються в «кілька сотень мільярдів євро, з яких понад 100 мільярдів припадає на шкоду фізичній інфраструктурі».

Новий фонд ЄС

Для фінансування цього Комісія пропонує створити новий фонд ЄС під назвою «Відновлення України». Як повідомляється, фінансування може здійснюватися «внаслідок поєднання кредитів та грантів».

При цьому ЄС міг би використати свій досвід роботи з Фондом допомоги з подолання наслідків пандемії COVID-19 у розмірі € 750 млрд, але «адаптований до безпрецедентного завдання відновлення України», йдеться у пресрелізі Комісії ЄС. Віцепрезидент ЄС Франс Тіммерманс також виступив за фінансування на європейському рівні, як ми це зробили для корони.

Для фонду допомоги з подолання наслідків пандемії уряд Німеччини під керівництвом канцлера Ангели Меркель тоді вперше погодився на спільні запозичення ЄС. З іншого боку, спроба президента Франції Еммануеля Макрона відновити спільні боргові зобов'язання зустріла мало співчуття у Берліні та інших столицях. «Заклики до нових європейських боргів є помилковими», — заявив німецький віцепрезидент Європарламенту Нікола Бір.

Комісія ЄС заявила, що пандемія — це «особливий випадок». Проте, заплановані рамки бюджету ЄС до 2027 року не дають достатнього простору для маневру щодо безпрецедентних інвестицій у відновлення України. «Ми подивимося, що обговорять лідери», — сказав представник ЄС. Це питання, ймовірно, займе важливе місце на наступному саміті ЄС у Брюсселі 30-31 травня.

Інша пропозиція також може викликати суперечки: фон дер Ляєн та президент Ради ЄС Шарль Мішель хочуть використати заморожені активи російських чиновників для відновлення України. Однак у Берліні вказують, що це було б рівносильно експропріації, що не сумісно з німецьким законодавством та законодавством низки країн-членів ЄС.

За матеріалами Epoch Times Europe GmbH