П'ятниця, Вер 17, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Американські вчені запропонували вважати апатію в літньому віці одним із симптомів розвитку деменції

Неділя, 18 жовтня 2020 року

деменція

Апатію в літньому віці зв'язали з ризиком розвитку деменції. Проаналізувавши дані про 2018 людей у ​​віці від 70 до 79 років, у 381 з яких протягом дев'яти років розвинулася деменція, вчені з'ясували, що ризик розвитку захворювання у людей з найбільш важкою апатією був на 80 відсотків вищий — навіть з урахуванням усіх можливих побічних змінних. Стаття опублікована в журналі Neurlogy.

Деменція — одне з найпоширеніших нейродегенеративних захворювань: за оцінками ВООЗ, серед людей похилого віку її діагностують у п'яти-восьми відсотків (згідно з тими ж оцінками, зараз від неї страждають близько 60 мільйонів осіб у всьому світі). При цьому деменцію можна передбачити і заздалегідь почати терапію, яка допоможе або запобігти, або полегшити захворювання.

Так, три найвпливовіших факторів ризику розвитку деменції — це стать, вік і генотип (а точніше — варіант гена APOE), а також вчені виділяють і фактори ризику, на які так чи інакше можна вплинути: серед них — забруднення повітря і споживання алкоголю. Важливим виявляється і психічний стан людини протягом життя: в групі ризику розвитку деменції виявляються, наприклад, люди, які пережили депресію в більш юному віці.

Серед психічних симптомів, які можуть сигналізувати про швидкий розвиток деменції (мова, зрозуміло, йде про літнє населення — тобто людей, у яких ризик високий), вчені виділяють апатію, але дотепер це припущення не перевіряли на великих вибірках. Виправити це вирішили вчені з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско під керівництвом Мередіт Бок (Meredith Bock). Для цього вони провели довгострокове дослідження за участю 2018 здорових людей у ​​віці від 70 до 79 років.

Кожен учасник дослідження надав демографічні дані, дані про здоров'я і щоденних звичках. Крім того, вченим були доступні дані про варіант гена APOE. На початку дослідження всі учасники також заповнили стандартизований опитувальник на визначення рівня апатії, а також пройшли ряд когнітивних тестів.

Протягом дев'яти років деменція розвинулася у 381 учасника з вибірки. Вчені з'ясували, що, в порівнянні з учасниками з легкою апатією або взагалі без будь-яких симптомів, ризик розвитку деменції в учасників з важкою апатією був на 80 відсотків вищий — і це з урахуванням всіх побічних змінних. Крім того, у найбільш апатичних людей похилого віку оцінки по когнітивним тестам були нижчі, але апатія ніяк не регулювала їх зміну з віком.

Автори роботи, таким чином, надали нові дані, що дозволяють включити апатію в список ранніх симптомів розвитку деменції — по принаймні, в літньому віці.

Comments   

загрузка...