• Колібрі — найменша пташка на землі

  • Рубіна Ярченко | Велика Епоха
    Неділя, 17 листопада 2013 року
Хвилеподібний помах крил колібрі виконується більше 40 разів на секунду. Блискавичні рухи, здатність зависати в повітрі роблять їх схожими на бджіл. Колібрі як найменша птаха на Землі — єдина, здатна літати таким способом і харчуватися нектаром квітів. Але від своїх побратимів вона відрізняється й іншими цікавими якостями.

Пташки-колібрі, яких ще 300 років тому європейці вважали комахами, живуть в Америці, у тропіках, субтропіках та інших кліматичних зонах, навіть на Алясці. Найбільший вид колібрі досягає розміром 22 сантиметрів, а найменший — карликова бджілка — 6 сантиметрів від кінчика хвоста до дзьоба. Всього ж налічується 350 видів таких птахів.

Відрізняється колібрі і своєю красою — пір'я птахи відбивають світло і переливаються, як живий смарагд. Збільшуючи перо, можна побачити дрібні гранули, які надають колібрі яскраво-переливчастого забарвлення.

Ця крихітка виробляє звук і літає, як бджола. Вона створює звуки гортанню, поклацуючи дзьобом, і вібрацією крил. З давніх часів колібрі були хорошими партнерами для квітів. Коли колібрі харчується нектаром, то на голові залишається багато пилку і, отже, вони переносять її у великій кількості і на далекі відстані. А ось у квітів дурману колібрі мечедзьобі — це єдині друзі, тому що тільки вони можуть добувати пилок у 20-сантиметрової квітки своїм дзьобом завдовшки 10 сантиметрів.

Коли колібрі летить прямо, то крилами махає як звичайна птаха, але набагато швидше. Неозброєним оком їхнього руху не видно. А коли колібрі треба зависнути в повітрі, то, зупиняючись, вона витягує тіло вперед і розправляє хвостові пір'я для опору повітрю. А розгорнутися колібрі може за 18 сотих частки секунди. У зв'язку з активним пересуванням, у неї на крилах в два рази більше м'язів, ніж у звичайної птахи.

Ця дивовижна пташка за день може облетіти до 2 тисяч квіток. У джунглях, незважаючи на перешкоди, вона переміщується зі швидкістю 100 км/год. Нектару їй потрібно від 2 до 8 разів більше ваги самої птахи для постачання енергії. Її принцип, як у велосипеда: якщо не буде рухатися, впаде і, певна річ, зупинка для колібрі — смерть.

У спокійному стані серце малятки б'ється 500 разів у хвилину, а під час польоту досягає 1000 ударів. М'язи птиці повинні бути розігріті, щоб у будь-який момент почати рух крилами.

Як правило, гніздо колібрі в'є із травинок завтовшки зі шкаралупи волоського горіха. У вихованні пташенят самець не бере участі. Сміливості цієї птахи можна позаздрити: вона безстрашно нападає на змій, якщо ворог підбирається до гнізда. Мама збирає нектар і приносить його дітям. Самці доводиться добувати їжу вдвічі більше своєї ваги, адже не тільки себе, але і малюків потрібно нагодувати, тому їй доводиться боротися. Мама буде годувати пташеня, поки воно не вигострить всі навички.
Підписатися:

Коментарі