• Топ-5 найбільш катастрофічних вивержень вулканів

  • Антон Лунін | Велика Епоха
    Четвер, 21 листопада 2013 року
Виверження вулкана — одне з найнебезпечніших надзвичайних подій у світі. В історії десятки і сотні тисяч людей гинули лише через викид магми одного вулкана, що прокинувся. Про найстрашніші виверження діючих вулканів вам розповість ця стаття.
 
Один із таких вулканів — Руїз, що розташований у Колумбії. Він відрізняється під час своєї активності викиданням із кратера великої кількості води, гарячого газу, каміння та попелу. У 1985 році місто Армеро, побудоване поруч із вулканом, і всі його мешканці (23 тис. осіб) були заживо поховані потоком лахара (суміш гарячого газу, попелу і каміння), що рухався зі швидкістю 60 км/год. Збиток тоді для Колумбії становив $1 млрд.
Діючі вулкани: найбільш катастрофічні виверження 

Діючий вулкан Руїз перед виверженням у 1985 році.

Фото: Геологічна служба США

Великий острів Середземного моря Сицилія ​​таїть у собі ще один діючий вулкан — Етна. Цей вулкан має, крім основного, ще близько 300 бічних кратерів.
 
На думку вулканологів, Етна вивергався вже близько 200 разів, однак найбільша катастрофа сталася 11 березня 1669 року. Тоді річки розплавленої лави накрили 50 сицилійських міст, у результаті чого загинуло більше 27 тисяч чоловік. Крім лави, на голови жителів всієї Сицилії (її площа — 233 кв. км) сипалося розпечене до білого жару каміння, пісок і попіл. Перед виверженням на острові три дні тривав сильний землетрус, який перетворив на руїни місто Ніколос.
Діючі вулкани: найбільш катастрофічні виверження 

Діючий вулкан Етна (Італія). 3D-Панорама: NASA

Вулкан Мон-Пеле, що на французькому острові Мартініка, 8 травня 1902 року забрав життя 30 тисяч чоловік. Розташоване неподалік місто Сен-П'єр було повністю спалене лавою з температурою понад 1000° С, яка разом із хмарою вогню і токсичним димом вивергалися із земних надр зі швидкістю 800 км/год. Вдалося врятуватися тоді лише двом щасливчикам — ув’язненому в підземній камері і жителю околиці міста. Більше того, вулкан знищив 17 пароплавів, що стояли біля причалу.
Діючі вулкани: найбільш катастрофічні виверження 

Діючий вулкан Мон-Пеле.

Фото: А.А.Яковлев/«Життя Землі»

У результаті виверження вулкана Кракатау, розташованого в Індонезії, у  1883 році загинуло 36 тисяч чоловік, було стерто з лиця Землі 165 сіл, в основному через цунамі, викликане осадом продуктів виверження в океан. Виверження вулкана викликало найгучніший в історії гул. Звук був чутний навіть в Австралії протягом 5 днів після початку виверження.
Діючі вулкани: найбільш катастрофічні виверження 

Виверження вулкана Кракатау в 1883 році. Літографія 1888

Найбільше загинуло людей від виверження вулкана Тамбора в Індонезії. Стихійне лихо відбулося 10—12 квітня 1815 року. Об’єм лави і попелу, які вирвалися тоді з кратера вулкана, досяг 180 кубічних кілометрів! Вибух відчувався навіть за 2000 кілометрів від епіцентру. Тамбора убив 92 тисячі чоловік і надовго запам'ятається в європейській історії. 1815-ий відомий як «рік без літа» — 400 мільйонів тонн попелу і сірчаних газів, викинутих в атмосферу, не давали проникнути сонячним променям і стали причиною глобального похолодання. У деяких європейських країнах у липні почалися заморозки, загинула велика частина врожаю.
Діючі вулкани: найбільш катастрофічні виверження 

Місце розташування діючого вулкана Тамбора в Індонезії.

Фото: Grindcore Бобра/NASA

Факти про вулкани

 
Джерелом вулканів на Землі є її ядро. Температура ядра Землі досягає 5000° С, воно складається з металевого розплаву заліза і нікелю. Тиск усередині ядра складає 360 ГПа, для розрядження таких величезних питомих сил і існують вулкани.
 
Продукт виверження вулканів — магма (розпечений рідкий розплав кремнію, заліза, алюмінію та інших металів), каміння, пари води, попіл, токсичні гази, вогонь. Виверження вулканів може супроводжуватися підземними поштовхами (землетрусами), цунамі, різким зниженням температури, потужним звуковим супроводом. Температура лави (дегазованої магми) досягає 700—1000°С, тому, розтікаючись, вона спалює все на своєму шляху. Виверження вулкана триває від кількох годин і може розтягнутися на роки.
Діючі вулкани: найбільш катастрофічні виверження 

Діючий вулкан на сході Камчатки — Ключевський.

Фото: К.А.Бичков

Виверження вулкана належить до надзвичайних ситуацій і часто супроводжується евакуацією людей із його епіцентру. Слід зазначити, що навіть за допомогою сучасних приладів важко визначити точний час початку виверження вулкана. Такі складові виверження, як попіл, камені і дим, становлять небезпеку для двигунів авіації. Тому вулкану присвоєний помаранчевий код небезпеки як один із найбільш загрозливих для льотної техніки.
 
Районами з багатою вулканічною активністю вважаються Індонезія, Америка, Гавайські острови, Ісландія, Атлантичний океан, Японські острови.
 
В Україні — в Криму, в Івано-Франківській області — існують грязьові вулкани, які за розмірами набагато поступаються звичайним вулканам і практично безпечні для людини.
 
Вулкани є і на інших планетах Сонячної системи. Наприклад, відомий марсіанський вулкан, висота якого кілька десятків кілометрів. На Іо (супутнику Юпітера) також існує вулкан. Згідно з дослідженнями, вивержена ним речовина поширилася на 300 км.
Діючі вулкани: найбільш катастрофічні виверження 

Діючий вулкан Ейяфьятлайокудль, який у 2010 році паралізував авіасполучення у Європі.

Фото: Chris 73/Wikimedia фонду

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...