Субота, Жов 23, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Середземноморська дієта здатна подовжити життя, — вчені

Субота, 10 жовтня 2020 року

Якщо існує у світі найздоровіший принцип харчування, то це середземноморська дієта, кажуть експерти. Споживання достатньої кількості оливкової олії, рослинних продуктів, риби та антиоксидантів здатне подовжити життя.

Згідно з дослідженням 2018 року, проведеним Нью-Йоркським університетом, середземноморська дієта може захистити від шкідливої ​​дії забрудненого повітря. Протягом 17 років вчені аналізували здоров'я близько 550 тис. чоловік і те, як на них впливає вплив забруднення. Ті, хто дотримувався середземноморської дієти, мали нижчий ризик смерті від серцево-судинних захворювань та інфаркту.

Автор дослідження Кріс Лім каже: «Передбачається, що забруднення повітря викликає проблеми зі здоров'ям через окисний стрес і запалення. А середземноморська дієта дійсно багата продуктами, які мають протизапальний ефект і містять антиоксиданти, які протидіють негативному впливу».

Протягом багатьох років дослідники розкривають переваги середземноморської дієти. Під час одного дослідження 2013 року користь цієї дієти для здоров'я серця проявилася настільки явно, що вчені передчасно закінчили своє спостереження, заявивши, що продовжувати далі немає сенсу.

Починаючи з 2014 року дослідження додали дієті Середземномор'я популярності. Вчені з Бостона розглянули дані про харчування 4676 жінок, які брали участь у Harvard Nurses’ Health Study — широко відомому проспективному когортному аналізі. Вони виявили, що ті, хто найбільш строго дотримувався середземноморської дієти, мали більш довгі теломери. Теломери є захисними «ковпачками» на кінцях хромосом і їх використовують у якості біомаркерів старіння: чим вони довші — тим здоров'я людини краще.

«Ми знаємо, що наявність більш коротких теломер пов'язане з меншою тривалістю життя і підвищеним ризиком розвитку раку, а також серцевих та інших захворювань. Певні чинники, такі як ожиріння, солодкі газовані напої і куріння, як було встановлено, прискорюють скорочення теломер, і тепер наші дослідження показують, що середземноморська дієта може уповільнити це скорочення», — сказав дослідник з лабораторії «Іммакулата Де Віво» (Immaculata De Vivo).

Середземноморська дієта — це не дієта у звичайному розумінні. Це свого роду принцип харчування, для якого характерне вживання великої кількості овочів, фруктів, горіхів, бобових і нерафінованих олій. Також надається перевага великій кількості оливкової олії, а насичені жири майже виключаються. Риба вживається в помірних кількостях, мало молочних продуктів, м'яса і птиці. І хоча споживання печива і цукру обмежене, у дієті дозволяється регулярна, але помірна доза вина.

Вважається, що антиоксиданти, які є у продуктах, характерних для дієти Середземномор'я, захищають клітини від старіння. Хоча дослідники не виявили, яка конкретно їжа має такий ефект, вони припускають, що вся справа в комбінаціях компонентів, які збільшують довжину теломер.

Під час проведення іншого дослідження вчені дійшли висновку, що регулярне вживання кожного компонента середземноморської дієти подовжує життя на 1,5 року. Якщо в раціоні є 3 таких продукти, то це додає 4,5 року, що можна порівняти з різницею у тривалості життя між курцями і некурцями.

Дослідники також дійшли висновку, що ті, хто злегка відхиляються від середземноморської дієти, але все ще їдять здорову їжу (наприклад, курку і знежирені молочні продукти), також мають довші теломери, ніж ті, у кого стандартний нездоровий раціон із червоним м'ясом, насиченими жирами, солодощами і порожніми калоріями.

Читайте далі:

7 корисних страв на сніданок, які варто спробувати

Смачна «Риба по-кантонськи» на пару та історія шеф-повара, який був вимушений оголосити голодування

Чому не варто йти до продуктового магазину голодним

Comments   

загрузка...