• Китайський лимонник - плоди п'яти смаків

  • Антон Лунін | Велика Епоха
    Понеділок, 14 березня 2011 року
Китайський лимонник є унікальним стимулятором, про тонізуючу й освіжаючу дію його ягід і насіння було відомо ще в V столітті. За своєю популярністю в східній народній медицині він майже не поступається женьшеню й елеутерококу. Китайці називають його ягоди «плодами п'ятьох смаків»: шкірочка в них солодка та солона, сік дуже кислий, насіння пекуче й смолисте.

Китайський лимонник належить до сімейства магнолієвих. Це тонка ліана з дерев'янистим кучерявим стеблом до 15 метрів завдовжки. Плід лимонника виглядає як повисле колосся, густо усипане червоними ягодами, яких буває до 40 штук. У медицині використовують ягоди й насіння лимонника. Він росте на Далекому Сході, у Приморському й Хабаровському краї РФ, на Сахаліні й на Південних Курильських островах, у Китаї, Японії, його розводять у середній смузі Росії.
              
Фармакологічно діючими речовинами в лимоннику є група природних сполук, названих лігнанами, серед яких основна - схізандрин. Китайський лимонник містить ефірне масло, що має запах лимону. У сухих ягодах міститься до 20 % лимонної та яблучної кислоти, досить багато вітаміну С (до 0,5 %).

 
Препарати з лимонника підсилюють збудження в корі головного мозку й підвищують рефлекторну діяльність центральної нервової системи. Вони також стимулюють серцево-судинну систему, збудливо діють на функцію дихання. Тонізуюча й освіжаюча дія китайського лимонника особливо відчувається під час напруженої інтелектуальної роботи, що вимагає зосередженості, уваги, цілісності сприйняття. При цьому дуже важливо, що його тонізуюча дія не супроводжується виснаженням нервових клітин. Препарати лимонника підвищують гостроту зору й здатність очей адаптуватися до темряви, вони зменшують частоту серцевих скорочень, збільшуючи їхню амплітуду.
 
Діючі речовини китайського лимонника є фізіологічним антагоністом лікарських засобів снотворної дії та препаратів, що пригнічують центральну нервову систему. Вони підсилюють дію психостимуляторів, у тому числі кофеїну, фенаміну. Для досягнення тонізуючого ефекту препарати лимонника можуть застосовувати як практично здорові люди, наприклад при перевтомі, утомі, зниженні працездатності, млявості, весняному авітамінозі, так і люди, що страждають на гіпотонію, психастенію, вегето-судинну дистонію по гіпотонічному типу. Тонізуючий і стимулюючий вплив китайського лимонника на центральну нервову систему використовується також для лікування астено-депресивних станів у психічно й нервово хворих.
 
Крім того, екстракт і ефірне масло китайського лимонника широко застосовуються в косметології - головним чином для догляду за шкірою і волоссям. Встановлено також, що лимонник збуджує моторну й секреторну функції  апарату травлення, активізує обмін речовин, регенеративні процеси й підвищує імунобіологічні рефлекси.
 

Існує безліч способів застосування китайського лимонника, от деякі з них:

а) порошок насіння лимонника приймати по 0,5 г до їди двічі на день;
 
б) сік китайського лимонника (Ягоди лимонника вимити, віджати. Здобутий сік розлити в пастеризовані півлітрові банки, пастеризувати 10-15 хвилин, а потім герметично закрити. Для підняття життєвого тонусу, підвищення працездатності потрібно додавати такий сік у чай (чайна ложка на склянку);
 
в) чай з листків китайського лимонника (Висушені листки лимонника  заварити як чай (близько 10 г сировини на порцію). При прийомі китайського лимонника стимулюючий ефект настає через 30-40 хвилин, а дія його триває близько 6 годин. Ефект цього природного стимулятора наростає поступово протягом 2-10 тижнів).
 
Китайський лимонник не здійснює небажаного побічного впливу на організм людини. Однак лимонник протипоказаний при нервовому порушенні, безсонні, підвищеному кров'яному тиску й сильних порушеннях серцевої діяльності, а також дітям до 12 років. Не рекомендується приймати лимонник після 18-ї години, інакше вам загрожує безсонна ніч. Враховуючи вищесказане, застосовувати китайський лимонник бажано під контролем лікаря, оскільки при передозуванні можливе перезбудження нервової й серцево-судинної системи.
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...