• Ангіопластика за допомогою стента

  • П'ятниця, 13 червня 2008 року

Уявіть собі розмір голки, яку використовують для того, щоб узяти кров з вашої вени. Тепер замість голки уявіть катетер (гнучку порожнисту трубочку) з маленькою повітряною кулькою на його кінці. Цей предмет вводиться у вашу артерію у паховій ділянці або в зап'ясті при ангіопластиці (операції на судинах). Катетер вводиться в кровоносну судину і в потрібну коронарну артерію доти, доки повітряна кулька не досягне заблокованої або звуженої ділянки.

Кулька знаходиться в металевій петлі. Вона роздувається, збільшуючи петлю, яка руйнує жирову тканину, що звужує коронарну артерію. Коли сталева петля (стент) розширюється, вона закривається так, щоб тримати відкритою звужену кровоносну судину. Потім повітряна кулька здувається, і катетер видаляється, залишаючи стент в артерії. Незважаючи на те, що це звучить просто, технічно ангіопластика - дуже складна процедура. Поміщення катетера в потрібне місце може виявитися важким завданням і займає за часом від 1 до 3 годин.

Після цього пацієнта відвозять у палату, де йому вводяться ліки, щоб зменшити ризик утворення згустків навколо стента. Призначаються також інші антикоагулянти й аспірин. Залежно від постопераційних ускладнень і/або ступеня пошкодження серцевого м'яза, пацієнт залишається в лікарні від 1 до 5 діб.

Для пацієнта вся ця процедура з моменту прибуття машини швидкої допомоги при серцевому нападі може здатися вельми простою. Це помилкове враження без достатнього контролю з боку медперсоналу може привести до небезпечної самовпевненості. Один із пацієнтів на ім'я Боб протягом декількох років страждав від болю, що поширювався від лівого плеча до шиї і вниз до руки. Після операції біль зник. Він відчув себе настільки добре, що вирішив більше не вживати аспірин і препарати для контролю рівня холестерину в крові. Через тиждень він потрапив до лікарні з новим серцевим нападом. Це нікого не здивувало!

Можна виписатися з лікарні того ж дня після ангіопластики. Більшість виписуються наступного дня після операції. Добре, якщо хто-небудь зможе піти з вами додому і навіть залишитися на ніч. У важчих випадках пацієнти залишаються в лікарні довше залежно від оцінки їхнього стану і швидкості одужання. Перед випискою лікар або медсестра дають консультацію щодо того, які медикаменти треба вживати, а також рекомендації про реабілітаційні програми. Також даються поради щодо того, що ви можете і чого не повинні робити, і як поліпшити своє харчування і спосіб життя.

Дивлячись на безліч людей, які лежать в ліжках з особистими моніторами, одна пацієнтка сказала: «Хіба це не чудово? Це ніби в готелі. Тут є все, що потрібно - кавові автомати, телевізор і все це дороге медичне устаткування». Пізніше вона відзначила: «На що скаржаться всі наші політики і ЗМІ? Національна система охорони здоров'я чудова, і ми повинні бути щасливими. Мене привезли сюди з госпіталю Квінс в Ессексі, і там було так само добре, як і тут». Боб, маючи свій власний досвід, радісно погодився.

Можливо, ви запитаєте: звідки взялася така дивна назва - ангіопластика? Ангіопластикою називається механічне розширення звуженої або повністю забитої кровоносної судини. Це зрозуміло, але навіщо ж така складна назва? «Ангіо» по-грецьки або по-латині означає судину; друга частина слова в перекладі з грецької означає «формування». Таким чином, це словосполучення означає відкриття частково або повністю закупореної артерії - атеросклероз... як сказали б  греки!

Вперше ця коронарна технологія була використана в 1977 році і з того часу стрімко вдосконалилася. Згідно з даними, у Великобританії щорічно проводиться 45 000 ангіопластичних операцій. У лондонській коронарній клініці в середньому проводиться 20 операцій за добу. Частина з них запланована, інші робляться як невідкладна допомога. Трьом із десяти чоловік, яким зробили ангіограму, призначають ангіопластику. Що стосується інших, то деякі не потребують лікування, а деяким буде необхідно провести коронарне шунтування, ще одним буде потрібне медикаментозне лікування.

Роберт Гібсон. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...