• Музика всередині нас

  • П'ятниця, 6 червня 2008 року
Усередині кожної людини звучить музика. Стародавні вважали, що музика народилася разом із створенням світу. Все у всесвіті виткане із звуків. Якщо прислухатися, то це - звуки музики.

Наука з доісторичних часів накопичила величезний досвід впливу музики на людину. Ще в старозавітні часи люди зрозуміли, що музика впливає  не тільки  на психіку, але й на всі системи організму. Але, що ще більш незвичайно, музика впливає на духовну суть особистості. Недаремно в православних храмах використовується хоровий спів, у католицьких - органна музика, у мечетях Коран читається співучо.

Будь-яку музику людина «слухає серцем». Сидячи в концертному залі, людина слухає симфонії, і ця «зовнішня»  музика знаходить відгук у її серці, тоді у глядача з'являється стан задоволення, навіть щастя.

Чому справжні цінителі віддають перевагу класиці - Моцарту, Бетховену, Вівальді? Класична музика ненав'язлива. Вона не підпорядковує собі слух і волю людини. Вона - як шелестіння листя, вона - поряд. Якщо хочеш її почути, то почуєш, якщо ні - вона тобі не заважає. Вона неагресивна, не сумбурна. Мелодія класичних творів природна для організму, органічна для слуху.

Учені давно досліджували тему звуків музики. Виявляється, звуки певної тональності викликають у людини адекватні стани - меланхолійний, збуджений, спокійний, напружений, радісний, сумний. Чому? Будь-який звук - це вібрація. Кожен орган, кожна клітина нашого організму також вібрує, причому все має свою певну частоту. Коли частота вібрацій музичного твору і частота організму співпадають, то організм резонує, тобто відгукується на цей музичний твір. І така музика ніби живить організм енергією. Тоді тіло відчуває стан комфорту, а людина - насолоду.

Резонанс

Саме ця властивість людського організму і всіх його складових частин - органів, клітин - дає можливість медицині використовувати таку технологію з лікувальною метою, тобто, з метою відновлення функцій пошкоджених органів. Досліджено і доведено, що одужання організму після важкої хвороби під музику відбувається швидше.

Пригадаємо фізику, шкільний курс. Явище резонансу коливальних систем полягає у наступному: якщо порушити камертон на частоті  500 герц і піднести його до іншого камертона з власною частотою теж 500 герц, то він зазвучить. Резонанс взаємодії з таким же успіхом застосовний і до людини, тварини або рослини. Звук - це пружні хвилі з частотами від 16 і до 20000 Гц, що розповсюджуються в середовищі і впливають на слуховий апарат людини, органи, клітини і ДНК. Наведемо для прикладу резонансні частоти внутрішніх органів людини: 20-30 Гц - резонанс голови; 2-3 Гц - резонанс шлунку;  6-8 Гц - резонанс нирок.

З приводу резонансу нашого організму був такий смішний випадок. Це відбувалося під час надсекретних випробувань літаків-невидимок («Стелс»)  у Сполучених Штатах. Коли домогосподарки невеликого містечка, розташованого поряд із секретною авіабазою, прали білизну в емальованих тацях, то жінки чули у себе в голові переговори льотчиків з авіабазою. Чому? Таці за формою і деякими іншими характеристикам нагадували параболічну антену, а частота витікаючих хвиль з радіостанцій, з міркувань секретності, була вибрана нестандартною і виявилася рівною одній із резонансних частот організму.

В основі акустичного механізму дії музики лежить її здатність впливати на психіку людини. Схильність людей до гіпертонії, стенокардії, виразки шлунку та інших захворювань, пояснюється  особливостями характеру людини. Спостереження показали, що виразкою шлунку і дванадцятипалої кишки, гіпертонією частіше хворіють люди «жорсткої вдачі», які нетерпимі до помилок інших, протиставляють себе оточуючим. Якщо ж людина страждає комплексом неповноцінності, невпевнена в собі, у таких часто зустрічаються  аритмія серця, бронхіальна астма. Щоб попередити ці хвороби або вилікувати їх, потрібно поміняти характер людини, її ставлення до  життя. І як не дивно, музика  може реально допомогти людині, причому вона впливає навіть на глухих людей, і дія ця відбувається через шкіру.

Ритм


Як вважають деякі вчені-дослідники, головною складовою музики є ритм. На думку деяких фахівців з музикотерапії саме ритм лежить в основі її лікувальних властивостей. У природі все підпорядковане певним ритмам,  наш організм не виняток. Кожен орган має свої вібро-характеристики, і його вібрації співпадають з ритмом енергії цілком певних звуків та інструментів. Наприклад, звуки фортепіано налагоджують роботу нирок, гармонізують психіку, покращують діяльність щитовидної залози; звуки органу корегують роботу мозку і хребта; барабанний дріб лікує печінку, відновлює ритм серця, упорядковує кровоносну систему; мелодія флейти  благотворно впливає на кровообіг, легені та бронхи.

Учені  вважають, що мозок випромінює електромагнітні хвилі, які породжуються електрохімічною активністю мозку. Частота цих хвиль залежить від активності нейронів у мозку. А раз це так, те функціонування мозку може змінитися, якщо на нього впливають зовнішні системи, які приводять мозок у резонанс. Це вивчається за допомогою спеціального устаткування. Що це за резонансні системи? Це може бути музика, її ритмічні структури. Вібрації музичних звуків активізують вегетативні механізми вищої нервової діяльності, викликають у відповідь вібраційні реакції у підсвідомості людини. Таким чином, організм відновлює свої функції і людина відчуває притік сил і одужує.

Музикотерапія в давнину

Ще задовго до народження Христа лікарі, філософи, вчені, жерці, вчителі різних філософських шкіл різних країн і епох використовували гру на музичних інструментах як засіб відновлення психічного стану і лікування здоров'я організму. Так було в давньому Єгипті, Римі, в Елладі, у стародавньому Китаї, Індії та інших державах. Вже тоді зрозуміли, що тиха розмірена мелодія заспокоює людину, врівноважує її, зміцнює її органи. Більш того, помітили, що музика формує високоморальну, духовну особистіть.

Пророк Давид грою на кіфарі та співом допоміг біблійному цареві Саулу позбутися депресії. Асклепій співом і музикою лікував хворих. Гомер в «Одіссеї» оповідає про лікування ран воїна звуками музики і співу, про те, як Ахілл знімав емоційну напругу своїм співом і грою на лірі. Піфагор заснував науку про гармонію сфер, утвердив музику як точну науку. Лікар Авіценна використовував для лікування музику так само, як він використовував трави й інше зілля та дієти. За допомогою музики йому вдавалося зціляти психічнохворих людей.

Стародавні вчені мужі вважали, що музика встановлює порядок у Всесвіті, відновлює порушену гармонію в організмі, переналаштовує людину в емоційному плані, змінюючи депресивний стан на оптимістичний.

Під музику Вівальді

Сучасні наукові дослідження у сфері дії музичних ритмів на організм показали, що музика дає  реальний відновний ефект. Вона впливає на глибинні процеси живого організму, причому, не тільки людини, але й на тварин і рослин. Неодноразово ставили експеримент: в оранжереї включали класичну музику, рослини швидше росли і менше хворіли. Такі досліди ставилися і з мишами та іншими тваринами. Музика покращує імунні функції живої істоти, нормалізує її стан. Але особливо музика впливає на людину, відкриваючи в ній нові фізичні сили і розкриваючи її творчі можливості. Людина, що слухає музику, чує її і вухом, і серцем, і кожною клітиною свого організму.

Одного разу німецькі вчені з Геттінгенського університету провели експеримент: на групі добровольців вивчали вплив різних медикаментозних засобів і колискових пісень на якість сну. Мелодії виявилися набагато ефективнішими за медичні препарати. Група, яка не вживала ніяких лікарських засобів, а тільки слухала музику, спала міцніше. Сон у цих людей був глибшим. Отже, музика володіє високим психотерапевтичним ефектом. Коли людина засинає під тихі спокійні  мелодії, вона цілу ніч бачить гарні сни.

Ритм серця складає в основному 68-72 удари в хвилину, тоді як ритм музики Баха, Вівальді складає всього 60 чвертей у хвилину. Наш організм, слухаючи цей ритм, мимоволі розслабляється, і настає відпочинок.

Андрій Гвоздь. Велика Епоха
Підписатися:

Коментарі