ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Дослідники знайшли найстарішу у світі капсулу часу 1726 року в куполі церковної дзвіниці. ФОТОрепортаж

Велика Епоха
(Background: Courtesy of Marcin Pechacz; Left upper inset: Screenshot/Googlemaps; Left lower inset: Courtesy of Halina Drgas)

Майже 300 років тому хтось помістив те, що зараз може бути найстарішою у світі капсулою часу, захованою високо на маківці церковного шпиля в Польщі.

У четвер, 21 вересня, Музей землі Вшова оголосив, що кругла мідна колба на верхівці парафіяльного костелу Святого Станіслава в маленькому містечку Вшова була знята і всередині неї виявилися чотири окремі посилки з трьох різних століть.

Найстарішою і найбільш вражаючою була дуже поіржавіла мідна коробка з датою 1726 року, викарбуваною на кришці, закритою гачком. До неї була прикріплена менша коробка з листового заліза, прикрашена загостреним хрестом.

На більшій коробці були вибиті додаткові дати: 1786 рік на дні та 1884 рік у трьох місцях, у тому числі на кришці, що вказувало на те, коли капсулу відкривали раніше.

Вік вмісту деяких коробок майже 300 років. Дослідники знайшли буквально капсулу часу, яку закладали в кілька різних періодів, починаючи з реконструкції церкви після пожежі наприкінці 1600-х років.

Поіржавіла мідна коробка, що містить чотири пакунки віком майже 300 років, разом із меншим залізним контейнером утворюють те, що, на думку дослідників, може бути найстарішою капсулою часу у світі. Courtesy of Marcin Pechacz)
Дослідники Музею Вшовської землі в Польщі фотографуються з великою мідною сферою, що містить, на їхню думку, найстарішу у світі капсулу часу, біля костелу Святого Станіслава. (Фотографія надана Халіною Дргас)

У великій коробці містилися дрібно написані, трохи пошкоджені папери, заклеєні офіційними печатками. До великої коробки були вкладені посилки з 1726, 1786, 1884 і 1914 років, а також пара реліквій:

Два релікварії, датовані 1884 і 1914 роками, з описами, що вказували на те, що їхній вміст - це земля, взята з могили святого Івана Непомуцького.

За даними музею, більший мідний ящик і частина його вмісту були пошкоджені пострілом, оскільки на дні було знайдено отвір від кулі, а всередині — кулю малого калібру, щонайменше.

У сусідньому меншому залізному контейнері містилися старі монети 1800-х років, загорнуті в газети у двох окремих пакунках.

Печатки на документах, датованих 1786 роком, були знайдені всередині пакунка (Courtesy of Marcin Pechacz)
(Ліворуч) У капсулі часу 18 століття було знайдено лист 1786 року; (Праворуч) У скриньці також було знайдено лист, написаний латиною і датований 1726 роком. (Courtesy of Marcin Pechacz)

Усі документи всередині капсули часу були сфотографовані дослідниками. У музеї кажуть, що ця капсула часу може бути навіть старішою за ту, що була знайдена в Бостоні на вершині Фанейл-Холу — колись вважалася найстарішою у світі.

Зараз капсулу часу готують до підйому на вежу разом із сучасною кулею, а її вміст і оригінальна скринька приєднаються до музейної колекції після завершення робіт з реставрації, заявили в музеї.

«Ми знайшли капсулу 22 червня 2023 року під час демонтажу сфери для ремонтних робіт», — розповів The Epoch Times керівник робіт з реконструкції Марцін Пехач. «Здивував вік знахідки, її форма у вигляді відносно великої скриньки та багатий вміст».

Вважається, що ці монети, датовані 1800-ми роками, були поміщені в капсулу часу в 1884 році. (Courtesy of Marcin Pechacz)
Усередині капсули часу було знайдено газету 1884 року. (Courtesy of Marcin Pechacz)

З 2021 року костел Святого Станіслава перебував на реставрації, яка стосувалася його цегляного фасаду. Однак про шпиль не забули: на очах у свідків, у тому числі парафіяльного священника, кулю з капсулою часу зняли та спустили вниз, повідомили в музеї.

Наразі ведуться роботи над завершенням вежі, кулею та прапором.

Парафіяльна церква згоріла у 1685 році, після чого була відбудована у 1720-1726 роках. Після пожежі значна робота була проведена над її прибудовою, в тому числі над оздобленням вежі, яка до того часу не була покрита міддю.

До цього часу церква пережила багато потрясінь. Її кілька разів руйнували, в тому числі в 1435 і 1529 роках, а під час Реформації вона потрапила до рук протестантів, перш ніж була повернута католицькій громаді в 1604 році.

На пакунках, знайдених всередині капсули часу, якій майже 300 років, було знайдено релігійну печатку. (Courtesy of Marcin Pechacz)

За матеріалами The Epoch Times USA