ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Липневі показники показують, що економічний спад в Китаї триває (ВІДЕО)

Велика Епоха
(Kacper Pempel/Illustration/Reuters)
(Kacper Pempel/Illustration/Reuters)

Загальне ослаблення економіки Китаю в липні, зокрема подальше падіння приватних інвестицій і поглиблення кризи на ринку нерухомості, не продемонструвало "жодних світлих плям", а лише "негативні сюрпризи", що стало останнім тривожним дзвінком для політиків у Пекіні.
Інвестиції в нерухомість впали на 8,5% в річному обчисленні з січня по липень після падіння на 7,9% в першому півріччі, що стало найнижчим темпом зростання в цьому році.

Роздрібні продажі, промислове виробництво та інвестиції також продемонстрували слабший, ніж очікувалося, ріст у липні, свідчать дані, опубліковані Національним бюро статистики (НБС) у вівторок.

А як позначається спад в економіці Китаю на самих жителях країни, яких Сі Цзіньпін закликає до терпіння? Споживання вповільнюється, криза нерухомості зростає. Економіка країни зіткнулася з найсерйознішими викликами за багато років.

Такі ситуації виникали й раніше. Спочатку 2008-го після світової фінансової кризи. Потім 2015-го, коли Пекін почав нарощувати інвестиції в інфраструктурний сектор, спровокувавши спекуляції на ринку нерухомості.

Це створило борги. І бульбашка в секторі нерухомості луснула. Тепер залишилося лише одне джерело попиту, з яким можна експериментувати. Це споживання домогосподарств.

Чому це так важливо?

Навіть до пандемії споживання в Китаї в перерахунку на ВВП було одним із найнижчих у світі. Економісти кажуть, що слабкий попит зменшував бажання інвестувати у приватний сектор.

Насправді, розрив між споживанням та обсягом інвестицій був більшим, ніж у Японії перед початком так званого втраченого десятиліття застою в 90-х.

Китайців здебільшого кинули напризволяще під час локдаунів. Тепер головне питання полягає в тому, чи вдасться стимулювати китайські домогосподарства більше витрачати та менше відкладати? І чи зможе це компенсувати інші проблеми, з якими зіткнулася економіка?
Саме це покаже, чи відрізняється цей спад від попередніх.

Що може допомогти?

Економісти стежать за заходами китайської компартії, що стимулюють споживання. Наприклад, урізання податків, збільшення виплат з безробіття, вищі пенсії та кращі громадські послуги.

Так, Китайський Центробанк здивував ринки, коли в середині серпня урізав відсоткові ставки. Проте економісти попереджають, що цього може виявитися замало, щоб реально щось змінити. Урізання лише показало, що чиновники намагаються стимулювати економіку.

Про це дивіться в нашому випуску новин на Yutube:

Підписуйтесь на наш канал на Yutube