• Неймовірні досягнення китайців на Олімпіаді викликають сумніви

  • П'ятниця, 29 серпня 2008 року
Господарі Олімпіади у Піднебесній упевнено виправдовують прогнози свого лідерства в загальнокомандному заліку. На сьогодні китайські спортсмени завоювали найбільше золотих медалей і встановили декілька світових рекордів. Проте їхні досягнення викликають все більше сумнівів у фахівців.

На сьогодні китайські спортсмени завоювали 22 золоті медалі. Це приблизно стільки ж, що скільки разом отримали США та Німеччина, які намагаються не відставати від китайської збірної в загальнокомандному заліку. У зв'язку з цим тренери багатьох країн-учасниць Олімпійських ігор ставлять під сумнів фантастичний прогрес китайських спортсменів, вважаючи їхні результати «нереальними», а причиною їх досягнень - використання допінгу або загадкових засобів традиційної китайської медицини.

Так, тренер польської плавчихи Отілії Єнджейчак Павло Сломінські виступив з різкою критикою китаянки Лю Цзиге, що завоювала золоту медаль Олімпіади-2008 на дистанції 200 м баттерфляем зі світовим рекордом. На його думку, результати цієї спортсменки «нереальні». У проміжку з 1 квітня по 14 серпня китаянка додала до свого результату 3,58 секунд і встановила на Олімпіаді світовий рекорд - 2 хвилини 04,18 секунд.

«Я не можу пояснити, як це можливо, - обурився Сломінскі. - Лю Цзиге ніде нічого не показувала і раптом пливе на Олімпіаді зі світовим рекордом».
Він уточнив, що, звичайно, такий прогрес в світовому плаванні зустрічається. Приклад тому - француженка Орор Моньєль, яка додала ті ж три секунди, але за два сезони і у віці від 24 до 26 років. Але в 19 років, на думку фахівців, таке навряд чи можливо. Крім того, Лю Цзиге мало виступала на міжнародних змаганнях, де зазвичай і зростають результати.

У відповідь тренер жіночої збірної Китаю з плавання Пань Цзячжан виразив здивування щодо звинувачень у вживанні допінгу на адресу китайських спортсменок. Відповідаючи на звинувачення, тренер заявив, що стратегія підготовки Лю Цзиге була розрахована саме на Олімпіаду, тому іншим крупним змаганням не приділялося особливої уваги. Крім того, наставник розповів, що спортсменка підійшла до Ігор в оптимальній фізичній формі.

«Три секунди - це багато, - прокоментував ситуацію президент Міжнародної федерації плавання Мустафа Ларфауї. - Але в Пекіні ми побачили вже 18 світових рекордів, і я не почав би бездоказово звинувачувати спортсменів, що вклали немало сил та праці».

В той же час він уточнив, що чув припущення, що на Олімпіаді китайців не чіпатимуть борці з допінгом. Проте Ларфауї вважає це припущення не правдивим. За його словами, МОК веде дуже жорстку боротьбу з допінгом на цих Іграх, і для китайських спортсменів поблажок не робиться.

Відзначимо, що це був не єдиний подив тренерів надрекордними результатами китайців. Недавно з аналогічними докорами, але вже на адресу китайських важкоатлетів виступив і тренер російської важкоатлетки Оксани Слівенко Володимир Сафонов. У ваговій категорії до 69 кг Лю Чуньхун виграла «золото», додавши до рекорду Оксани відразу десять кілограмів.

Сафонов заявив, що «в спорті бувають несподіванки, але результат китаянки - це вже з роду фантастики». «Повірте мені, я в штанзі 25 років - і такого ні разу не бачив, - підкреслив тренер. - Я б зрозумів, якби знайшли якийсь самородок, чого в півторамільярдному Китаї виключати не можна, але це була та ж дівчина, яку ми знаємо дуже й дуже добре».

Він вважає, що таку ситуацію можна порівняти - якби російський автогонщик весь рік був на останньому місці, а потім раптом виграв чемпіонат «Формули-1» з Шумахером».

Крім того, Сафонов додав, що не здивується, якщо Лю Чуньхун завершить кар'єру відразу після Олімпіади-2008.

Керівник прес-служби Олімпійського комітету Росії (ОКР) Геннадій Швєц також пояснює рекорди китайців їхнім успіхами у фармакології. «У них є наука - і традиційна з тисячолітнім досвідом, і сучасна, - розповідає він. - Не виключено, що китайці використовують якісь фармакологічні засоби, яких немає у списку заборонених у кодексі Всесвітнього анти-допингового агентства (ВАДА)». Правда, він обмовився, що це всього лише його припущення.

За словами Швєца, «можливо, китайці користуються рецептами народної медицини або новими відкриттями». «Хтось винаходить щось, і завтра спортсмен стрибає без жердини у висоту на п'ять метрів, - сказав голова прес-служби ОКР .

І якщо заднім числом визнати цей препарат шкідливим, то ця людина все рівно залишиться на високому місці». Чиновник пояснив, що «закон зворотної сили не має».

В той же час Геннадій Швєц висловив припущення, що збірна Китаю, можливо, пішла вперед в медальному заліку «за рахунок величезного людського ресурсу». «У них є вибір - населення півтора мільярда», - підкреслив чиновник. На закінчення, він зробив прогноз, що у найближчі роки китайським спортсменам взагалі не буде рівних.
Підписатися:

Коментарі