• У Китаї хлопчик знайшов 3-тисячолітній меч

  • Неділя, 5 жовтня 2014 року
Основне зображення: Карта Китаю. Праворуч: Знімок стародавнього китайського бронзового меча, схожого на той, що був знайдений у річці Лаочжоулінь у повіті Гаою, Китай

Основне зображення: Карта Китаю. Праворуч: Знімок стародавнього китайського бронзового меча, схожого на той, що був знайдений у річці Лаочжоулінь у повіті Гаою, Китай. Фото: Shutterstock

11-річний хлопчик мив руки в річці Лаочжоулінь у повіті Гаою в Китаї, коли відчув щось тверде і металеве. Він витягнув предмет і побачив, що це іржавий меч. Як з’ясувалося в результаті експертизи, це 3000-річний меч, виготовлений із бронзи. Відповідно до прес-релізу в IBN Live, бюро реліквій і міський музей міста Гаою відправили хлопчикові і його батькові нагороду за акт захисту культурної реліквії і передачі її державі.

Виловивши меча з річки, 11-річний Ян Цзюньсі відніс реліквію додому батькові, Ян Цзіньхао. Коли новина поширилася по всьому містечку, до будинку Яна стали стікатися місцеві жителі, деякі з них пропонували за артефакт великі гроші. Тим не менше, Ян Цзіньхао відчув, що меч являє собою культурну цінність і краще за все зберегти його. І він відправив меча до бюро культурних реліквій Гаою.

Бюро організувало команду з місцевих експертів із культурних реліквій для ідентифікації меча. За попередніми даними, цей бронзовий меч завдовжки 26 см може датуватися приблизно епохами династій Шан і Чжоу (понад 3000 років тому) і є одним із найстаріших мечів, які коли-небудь були знайдені — вважається, що перші бронзові мечі почали виготовлятися в Китаї близько 3200 років тому.

Виробництво мечів у Китаї, як вважають, розпочалося у бронзовій добі в часи династії Шан, приблизно з 1200 року до н.е. Технологія виготовлення бронзових мечів досягла найвищої точки у період Міжцарських війн і часів правління династії Цінь (221 до н.е. — 207 до н.е.). У цей період застосовувалися деякі унікальні технології, такі як литво країв із високим вмістом олова поверх більш м'яких сердечників із меншим вмістом олова, або нанесення на клинки візерунків у формі ромба. Також унікальність китайських бронзових виробів полягає в тому, що там систематично використовувалася високоолов’яниста бронза (17—21% олова), яка є дуже твердою і за дуже сильного натиску ламається, тоді як інші культури були схильні до використання бронзи з меншим вмістом олова (зазвичай 10%), яка при сильному натиску згинається. Хоча разом із бронзовими виготовлялися й залізні мечі, залізо повністю замінило бронзу лише на початку династії Хань, завдяки чому Китай був останнім, де в мечах використовувалася бронза.

За словами Лю Чживея, керівника відділення культурних реліквій вищезгаданого бюро, виявлений меч, який не містить ніяких декоративних візерунків, — зразок бронзового короткого меча, який часто використовувався цивільними чиновниками для прикраси або для позначення статусу. Мечі цього періоду, як правило, виготовлялися із бронзи з високим вмістом олова на різальній кромці і бронзи з низьким вмістом олова в серцевині, завдяки чому виходив меч із твердими і міцними різальними кромками та гнучкою серцевиною для амортизації удару. Також широко застосовувалися сульфіди міді в якості протикорозійних покриттів.

Цей меч є вже другим давнім бронзовим артефактом, витягнутим в останні роки з річки Лаочжоулінь. Річка з'єднується з Великим каналом Китаю, який є найдовшим у світі штучним водним шляхом з історією, що налічує понад 2400 років. На цій річці і в довколишніх районах на майбутнє заплановані археологічні розкопки.

Ейпріл Холлоуей 

Опубліковано з дозволу. Читайте оригінал на Ancient Origins


Читайте також:
Дивовижні китайські ієрогліфи. 16: цзянь — меч і жень — людина
Китайські мечі. Фотоогляд. Частина 1
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...