• Культура стародавнього Китаю: Битися до ріки спиною — ідіома 59

  • Вівторок, 2 вересня 2014 року
Оскільки позаду солдат Хань Сіня була ріка, в них не було іншого вибору, окрім як відчайдушно битися, і зрештою вони розгромили армію царства Чжао

Оскільки позаду солдат Хань Сіня була ріка, в них не було іншого вибору, окрім як відчайдушно битися, і зрештою вони розгромили армію царства Чжао. Ілюстрація: Джейн Ку/Велика Епоха

Хань Сінь (близько 256—195 рр. до н.е.) був військовим стратегом і генералом, який був одним із «трьох стовпів», які допомогли заснувати династію Хань (220 р. до н.е. — 206 р н.е.).

Підкоривши у 205 році до н.е. царство Вей, Хань Сінь одразу ж отримав наказ атакувати царство Чжао. Армія Чжао налічувала 200 тисяч солдатів, тоді як у розпорядженні Хань Сіня було лише близько 30 тисяч.

Армія Чжао зайняла вигідне позицію і вже перегородила важливий прохід до царства Чжао. Прохід був розташований на західному боці гори Тайхан, перед ним протікала ріка.

Хань Сінь дуже добре усвідомлював, наскільки умови несприятливі для його війська. Він також розумів, що його воїни втомилися після довгого маршу, а підвезення провіанту може бути легко відрізане солдатами армії Чжао. Він розробив план.

Хань Сінь наказав більшій частині своєї армії форсувати річку і вишикуватися лицем до табору Чжао, за 50 км від проходу. Деяким солдатам він наказав зробити траншеї й укріплення.

Генерали та солдати Чжао сміялися над Хань Сінєм, думаючи, що він допустив тактичну помилку, оскільки позаду військ Хань Сіня була ріка, і в разі поразки не було б ніякої можливості для відступу. Хань Сінь залишався спокійним.

Він наказав загону із 2000 солдат таємно проникнути до табору Чжао і, щойно солдати Чжао залишать його, на видному місці розмістити там прапори Хань.

У середині ночі Хань Сінь попросив солдатів з'їсти тільки закуски, пообіцявши, що наступного дня після знищення армії Чжао він влаштує їм бенкет. Хоча його наказ і виконали, але йому не повірили навіть воєначальники.

Наступного ранку Хань Сінь наказав своїй армії із прапорами і барабанним боєм марширувати до перевалу. Основні сили Чжао залишили свій табір, аби переслідувати армію Хань.

Хань Сінь негайно наказав солдатам відійти до підготовлених позицій. Армія Чжао невідступно їх переслідувала. У солдатів ханьського війська не було іншого вибору, окрім як відчайдушно битися, що налякало солдат Чжао.

Щоб перегрупуватися для подальших дій, генерали Чжао наказали своїм військам вийти з битви. Коли солдати Чжао відступили до свого табору, вони виявили, що там майорять прапори ханьців.

Вони подумали, що війська Хань атакували їх із тилу, і жахнулися. У цей момент Хань Сінь напав усіма силами, й армія Чжао була розгромлена.

Під час святкування на честь перемоги Хань Сіня запитали, чому він вишикував своїх людей спинами до річки. Він відповів: «У такому положенні люди будуть битися, оскільки бігти їм нікуди. Якби їх розмістили в місці, з якого можна було б відступити, то вони б відступили».

Ця тактика дала початок ідіомі 背水一戰 (bèi shuĭ yī zhàn), що буквально означає «битися спиною до ріки».

Ідіома використовується у випадках, коли людина змушена перемогти або вмерти, іншими словами, «або пан, або пропав».


Читайте також:
Історія Китаю (32): Сяо Хе: один із «стовпів» династії Хань (частина 1)
Історія Китаю (33): Чжан Лян — талановитий радник першого імператора династії Хань
Історія Китаю
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...