• Історія Китаю (44): Чжан Хен — великий винахідник

  • Понеділок, 29 вересня 2014 року
Чжан Хен (78—139) був винахідником, астрономом, математиком, художником і літературознавцем в епоху династії Східна Хань. Його винаходи включають «глобус зоряного неба» і «сейсмограф», які дозволили людям створити астрологічну карту і відслідковувати землетруси. 

Чжан Хэн — великий китайский изобретатель

Чжан Хен — великий китайський винахідник. Ілюстрація: Юань Фан/Велика Епоха 

Китайські історики описували Чжан Хена як старанну і чесну людину. Все своє життя він жив, додержуючись моральності, і тримався подалі від впливових чиновників. Як наслідок, за своє життя він не домігся високої посади. Якось він сказав, що його не дуже-то хвилює підвищення у службі, а цікавить моральність і дослідження. 

В 117 році на основі теорій і своїх власних спостережень Чжан Хен винайшов агрегат під назвою «глобус зоряного неба». Він приводився в рух за допомогою водяних коліс. Це стало першим у світі гідравлічним астрономічним пристроєм, що зображував небесну сферу. Пристрій робив одне коло на день завдяки важелям, що приводилися в рух водяними колесами. 

У ті часи люди сумнівалися, чи може «небесний глобус» відображати реальні астрономічні явища. Аби довести, що це реально діє, Чжан Хен вирішив публічно прийняти цей виклик. У випробуванні він залишався у приміщенні і міг за допомогою «небесного глобуса» точно визначити положення зірок. Положення зірок підтверджували ті, хто спостерігав за ними на вулиці. От тоді люди почали вірити, що за допомогою «небесного глобуса» можна стежити за астрономічними явищами. Завдяки «небесному глобусу» Чжан Хен склав список із понад 2500 зірок і створив першу повну китайську астрологічну карту. 

Згідно з історичними записами Китаю, у 132 році після багатьох років збору даних і вивчення теорії про землетруси Чжан Хен винайшов перший у світі детектор землетрусів — сейсмограф. 

У 138 році сейсмограф показав, що на північному заході стався землетрус. Але люди у столиці Лояні нічого не відчули, і деякі чиновники і книжники заявили, що пристрій не працює належним чином. За кілька днів прибув бігун із північного заходу і повідомив, що стався землетрус саме тоді, коли спрацював сейсмограф. Тоді люди повірили, що пристрій дійсно працює. Це був перший детектор землетрусів в історії людства. Чжан Хен вважається у всьому світі першопрохідцем у сфері сейсмічних досліджень. 

Чжан Хен був математиком, який вивів, що число «Пі» перебуває між 3,1466 і 3,1622. Хоча це трохи відрізняється від «Пі», відомого нам сьогодні, його точність була разючим досягненням для часу 1800 років тому. 

Досягнення Чжан Хена в науці користувалися повагою наступних поколінь. У 1970 році ООН назвала на його честь місячний кратер Zhanghengite. У 1977 році на його честь було названо астероїд 1802, і це є заслуженим визнанням для великого китайського астронома. 


Читайте також: 
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...