• Культура стародавнього Китаю: Не відповідати духові часу — ідіома 60

  • Неділя, 28 вересня 2014 року
В імператорському указі імператор Ай-ді написав: «Сказане Ся порушує долю і неприйнятне для нинішніх часів. Всі зміни, які я зробив на основі його поради, за винятком амністії, будуть скасовані». Ся стратили за поширення єресі

В імператорському указі імператор Ай-ді написав: «Сказане Ся порушує долю і неприйнятне для нинішніх часів. Всі зміни, які я зробив на основі його поради, за винятком амністії, будуть скасовані». Ся стратили за поширення єресі. Ілюстрація: Б.Сяо/Велика Епоха

Китайська ідіома 不合時宜 (bù hé shí yí), яку часто перекладають як «не дотримувати вимог сучасності» чи «не відповідати духові часу», означає, що описувана людина, предмет або явище розходяться з потребами нинішньої епохи. Вона взята з оповідання «Біографія імператора Ай-ді», записаного у «Книзі Хань».

Імператор Ай-ді (27—1 р. до н.е.) був усиновлений імператором Чен-ді, що не мав своїх дітей. Він зайняв престол у віці 20 років. Після того, як став імператором, Ай-ді часто хворів.

Ся Хелян був алхіміком та одним із радників імператора Ай-ді. Він створив магічні методи, що базувалися на розумінні давньої філософії «Жовтого» Дао і конфуціанства. Знаючи, що в імператора дуже добре серце, але слабке здоров'я, і, щоб справити на нього враження, Ся зробив йому пророцтво.

«Причина, через яку ваш прийомний батько імператор Чен-ді не мав дітей, була в тому, що він не чинив відповідно до долі. Ваше Величносте, ви хворі вже довгий час, і у вас одне за іншим відбувається надто багато лих».

«Все це застереження Небес, — сказав йому Ся. — Єдиний для вас спосіб досягти довголіття, мати синів та уникнути лих — перейменувати період вашого правління. Якщо ви не зробите цього, то люди постійно страждатимуть».

Аби поліпшити своє здоров'я і полегшити страждання народу, імператор дослухався поради Ся і змінив девіз свого правління із Цзяньпін («Встановлення миру») на Тайчу («Великий початок»), а також оголосив загальну амністію.

Пройшло два місяці, але нічого не змінилося, й імператор усе ще був хворий. Імператор почав сумніватися, чи були слова Ся надійні. Провівши розслідування, він виявив, що Ся і його прихильники дурять людей.

Імператор Ай-ді був дуже розсерджений і видав імператорський указ, в якому проголошувалося наступне: «В надії принести мир своєму народу, я помилково прийняв пораду Ся, але його пророкування не виправдалися. Сказане Ся порушує долю і не відповідає духові часу. Всі зміни, зроблені мною на основі його поради, за винятком амністії, будуть скасовані».

Період царювання з новою назвою тривав лише два місяці, а Ся стратили за єресь.


Читайте також:
Культура стародавнього Китаю: Битися до ріки спиною — ідіома 59
Історія Китаю
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...