• Уйгурська активістка Ребія Кадір звинуватила Китай у фальсифікації мусульманського тероризму

  • П'ятниця, 14 березня 2008 року
Лідер уйгурської національної меншості Китаю Ребія Кадір, яка живе в еміграції, заявила 10 березня, що китайська влада фабрикує «змови терористів» проти учасників Олімпійських ігор у Пекіні, щоб мати виправдання для репресій проти уйгурів, повідомляє AlJazeera.net.

"Усе це неправда. Всі звинувачення фальсифіковані", - заявила Ребія Кадір, яка живе в США, агентству AFP. «Схоже, що китайське керівництво має єдину мету, а саме створити такий сценарій про тероризм, саме здійснюючи терористичні акти, щоб звинуватити в них уйгурський народ», - сказав голова Американської асоціації уйгурів.

Секретар парткому Сіньцзян-Уйгурського автономного району Ван Лецюань заявив 9 березня журналістам на сесії ВЗНП, що 27 січня в Урумчи служба безпеці Китаю перехопила матеріали, що готувалися для вибуху, «мова йде про виготовлення вибухівки і протитанкових гранатах», при цьому угрупування намагалося зробити теракти. "Зважаючи на захоплені речові докази, їхня мета була цілковито ясною - завдати удару по проведенню пекінської Олімпіади", - сказав він. Знову ж таки в кулуарах сесії ВЗНП, як пише офіційна China Daily, голова уряду Сіньцзян-Уйгурського автономного району (СУАР) Нур Бекрі повідомив, що силами міліції на повітряному транспорті "успішно присікли спробу зруйнувати цивільний літак", яку намагалися здійснити «якісь особи».
Пасажирський літак компанії China Southern Airlines, що вилетів із столиці СУАР Урумчи 7 березня о 10.35, зробив о 12.40 вимушену посадку в Ланьчжоу, столиці сусідньої провінції Ганьсу. Міністр закордонних справ КНР Ян Цзечі підтвердив 12 березня на прес-конференції в рамках 1-ї сесії ВЗНП 11-го скликання, пише Сіньхуа, що лайнер, який виконував рейс CZ 6901, Урумчи - Пекін, зробив екстрену посадку в аеропорту "Чжунчуань" після виявлення у деяких пасажирів "підозрілої рідини".

"Якби на борті були уйгурські сепаратисти, - сказала Кадір, - то китайська влада негайно виставила б їх напоказ і жорстко покарала». «Це ганьба китайського уряду, - відзначила вона. - Реальна мета китайського керівництва - організувати терористичний напад, щоб підсилити репресії стосовно уйгурського народу».

61-річна Ребія Кадір заявила, що добивається зустрічі з представниками Білого дому і Держдепартаменту США, щоб обговорити проблему терактів, що нібито мали місце. У 1999 році вона була поміщена у в'язницю в Китаї, що розташована в Сіньцзяні, за розголошування «державних таємниць» делегації Конгресу США. В результаті міжнародного тиску Кадір звільнили в березні 2005 року за медичними показаннями, дозволивши виїхати в еміграцію до чоловіка в США, але два її сина - 32 і 30 років - перебувають у китайських в'язницях.

Нездатність китайського керівництва надати подробиці і свідчення стосовно нібито терактів, яким запобігли, викликали критику правозахисників. «Коли китайська влада висуває звинувачення в терористичній діяльності, вона не підкріплює їх доказами, а обмеження не дозволяють перевірити їх у ході незалежного розслідування», - заявив Associated Press Марк Аллісон, гонконзький експерт Amnesty International. "Без доказів їхні заяви залишаються під питанням», - відзначив він.

Реагуючи на ці звинувачення, Китай заявив, що «якась організація з прав людини абсурдно звинуватила китайський уряд у перебільшенні загрози тероризму в Сіньцзяні». 11 березня офіційний представник МЗС КНР Цінь Ган на регулярній прес-конференції в Пекіні проінформував, як повідомляє Сіньхуа, що 27 січня сіньцзянська міліція ліквідовувала терористичне угрупування, яка належить до Ісламського руху Східного Туркестану.

На місці події «перехоплені матеріали і зброя, що готувалися для здійснення терористичного акту», заявив він. «Правоохоронні органи отримали свідчення заарештованих, які зізналися, про підготовку до здійснення терактів, - повідомив Цінь Ган. - На цей час розгляд справи триває».

"Окремі особи пов'язують зусилля китайського уряду по боротьбі з тероризмом з уйгурами. Підступні та вмисні дії цих осіб приречені на провал", - відзначив Цінь Ган, додавши, що вони займаються «саботажем» і намагаються посіяти розбрат між різними етнічними групами. "Їхнім спробам, поза сумнівом, рішуче протидіє весь китайський народ, включаючи широкі шари уйгурів.

Вони не мають права говорити від імені уйгурів, а тільки представляють невелику жменьку терористичних сил", - підкреслив він. Китай уже висловлював незадоволеність з приводу діяльності Ребії Кадір в еміграції, зокрема, в червні 2007 року, коли президент США Джордж Буш зустрівся з нею в ході проведеної в Чеській Республіці конференції політичних дисидентів.

Однак посилання, що прозвучало в твердженнях дипломата, на свідчення заарештованих, які зізналися, за відсутності інших доказів примушує засумніватися в щирості нових закликів Китаю «сконцентрувати сили на рішучій боротьбі з тероризмом».

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...