ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

ПРООН заохочує регіональні громадські організації бути активними

Велика Епоха

Організації громадського суспільства мають ставати активнішими, але в цьому їх потрібно підтримувати, вважають в Програмі розвитку ООН (ПРООН).

Організації громадського суспільства мають ставати активнішими. Фото: Vlado/freedigitalphotos.net
Організації громадського суспільства мають ставати активнішими. Фото: Vlado/freedigitalphotos.net
«Кара за громадську пасивність є влада злодіїв», — цитує Платона Максим Лациба, керівник програм Українського незалежного центру політичних досліджень, і говорить, що для того, щоб жити в демократичному та заможному суспільстві, українцям самим потрібно його створювати.

«Ключовим моментом для позитивних змін у суспільстві є побудова міцних партнерств між однодумцями у громадянському суспільстві та органах державної влади», — сказала на презентації проекту Олена Панова, заступник директора ПРООН в Україні.

В наступні 4 роки ПРООН надасть допомогу 40 регіональним організаціям на проекти, пов’язані з демократизацією та правами людини. А ще 9 організацій отримають гранти для власного організаційного розвитку. Перевагу матимуть організації, які охоче взаємодіють з іншими та утворюють регіональні мережі.

Особливу увагу приділятимуть також громадянській освіті — на думку членів громадських організацій, які взяли участь в опитуванні, така освіта має важливе значення для розбудови громадянського суспільства в регіонах України.

Загалом на демократизацію, покращення стану з правами людини та на розвиток громадянського суспільства планують виділити 4 мільйони доларів. Більше інформації про проект можна знайти на сайті ПРООН.

Окрім того, активність громадянського суспільства має заохочувати сама місцева влада, сказала на презентації проекту радник Президента Марина Ставнійчук. За її словами, в 21 обласній адміністрації затвердили відповідні програми, і в кількох областях виділили на це по 2—3 мільйони гривень.

Однак є і «проколи», так, «громадські організації зачасту теж використовують свої лобістські інтереси у створенні громадських рад, доволі часто реальна громадянська активність підміняється кишеньковими громадськими організаціями, які зручні тому чи іншому органу в тому чи іншому регіоні», — говорить Марина Ставнійчук. Є і відверті порушення — так, за словами Ставнійчук, громадську раду при Запорізькій обласній адміністрації очолює заступник керівника відповідного департаменту тієї ж ради.

А серед інших проблем, які очікують вирішення, радник президента назвала те, що на конституційному та законодавчому рівні не сформовані механізми, які забезпечили б місцевим громадам можливість управляти своїми ресурсами.

Загалом громадянське суспільство — це сукупність громадянських та соціальних організацій, незалежних від влади, які мають на меті забезпечити самоорганізацію та розвиток населення, а також впливати на роботу органів виконавчої влади.