ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Музей трипільської культури запрацює, але не раніше жовтня

Велика Епоха
Музей трипільської культури «Прадавня Аратта — Україна» тимчасово не працює і відкриється не раніше жовтня, розказав журналісту Великої Епохи Олександр Поліщук, власник виставленої в музеї колекції.

Музей трипільської культури запрацює, але не раніше жовтня.Фото: aratta-ukraine.com
Музей трипільської культури запрацює, але не раніше жовтня.Фото: aratta-ukraine.com
Приватний музей не працює через конфлікт між його засновниками. Один з них, Володимир Лазоренко, якому належала земля та будівлі музею, перепродав їх, не повідомивши про це співзасновників, розповідає Олександр Поліщук. В результаті 21 липня будівлю музею зайняли його нові власники.

«Я міг би забрати колекцію на другий день після того, як його закрили, але я думаю ця колекція буде там стояти вічно, музей буде завжди там працювати», — каже Олександр Поліщук. Колекціонер пояснює, що він та два інші співзасновники, Анатолій Гайдамака та Юрій Шилов, вирішили відстоювати музей правовим шляхом. «В діях Лазоренко — порушення дуже багатьох законів України», — каже він.

В результаті місцевий суд, до якого звернулись співзасновники, постановив призупинити всі дії на території музею та визнав недійсним договір про довгострокову оренду землі Володимиром Лазоренком, розказав Олександр Поліщук. Позицію Володимира Лазоренко щодо продажу земель та будівель музею з’ясувати не вдалось — телефон на його фірмі не відповідає.

Колекція артефактів трипільської доби оцінена, за словами її власника, в 5 млн доларів, не постраждала. Експонати для неї Олександр Поліщук збирав останні 30 років. Зараз вона нараховує близько 2,5 тисяч предметів трипільської старовини, 500 із яких представляють особливу цінність.

Всі експонати музею є легітимними, тому що вони не є рухомими археологічними об’єктами, а є об’єктами культурної спадщини, каже колекціонер. Олександр Поліщук розповідає, що в радянські роки скуповував артефакти трипільської доби у знайомих, які емігрували.

«Ці колекціонери, яких я знав протягом 15—20 років, не могли вивезти свої експонати за кордон офіційно, а неофіційно можна було потрапити до радянської в’язниці», — розказує він. Так за певний період колекціонеру вдалось скупити 10—15 колекцій, в яких були присутні й артефакти доби трипільської культури.

В наші часи експонати музею «Прадавня Аратта — Україна» беруть участь у міжнародних виставках. А у 2005 році 90% експонатів виставки Експо в Японії були представлені з колекції Олександра Поліщука.

А от відкрити двері для відвідувачів в Україні приватний музей трипільської культури зможе не раніше жовтня, каже колекціонер. «Якби ми застосували силові методи, можливо, це сталося б і раніше, ми його розраховували відкрити на День Незалежності», — пояснює Олександр Поліщук. Засновники музею впевнені, що його роботу буде відновлено, і просять чекати на спеціальне оголошення.