• Київські фонтани: пласт історії

  • Людмила Влох | Велика Епоха
    П'ятниця, 30 листопада 2012 року

Київські фонтани: пласт історії

Фонтан у Маріїнському парку.
Фото: Искусство инженерии/panoramio.com

Скільки у Києві фонтанів? Нині їх близько 90. Старовинні, у французькому стилі, і сучасні, у вигляді кульбаби чи зі світломузикою. Вони полюбилися киянам, і в теплу пору милують око веселим водограєм.

Латинське слово fontis означає джерело, ключ. Раніше фонтани, перш за все, мали практичне значення: усі охочі могли напитися води, а вже потім, були окрасою міста. У Києві свого часу навіть брали гроші за напування з них худоби (по копійці з голови) та за набір води (по копійці за шість відер).

Перші фонтани Києва були збудовані у Братському та Флоровському монастирях ще на початку XVII ст. Вода в них самопливно текла від джерел київських гір по дерев’яних трубах.

На Подолі, біля Гостинного двору, було священне джерело. Оскільки поряд розташувався Магістрат, то за європейською традицією тут у 1749 році побудували і фонтан з альтанкою, яку доповнювала дерев'яна скульптура ангела. З чаші в руках ангела витікала вода. На верхівці альтанки з'явилася фігурка ще одного ангела, яку обертав вітер. Цей павільйон називали «Феліціаном». Його створили за проектом архітектора Івана Григоровича-Барського.

Київські фонтани: пласт історії

Фонтан Самсон.
Фото: kievtrip.com.ua

У 1809 році дерев’яних ангелів змінив біблійний богатир Самсон, що поборює лева. Його появу приурочують до 100-річчя Полтавської битви. Тут Самсон, як герой Старого Завіту, ніби символізує Петра I.

Перший централізований водогін відкрив нову сторінку в історії київських фонтанів. Найвідомішою серед давніх фонтанів нашої столиці є серія чавунних водограїв-близнят, яким уже більше ста років. А починалося все так…

Турботами губернатора Івана Фундуклея у 1872 році на місці нинішньої Європейської площі був встановлений фонтан, спроектований відомим архітектором Олександром Шілле. Прозвали фонтан «Іваном».

Київські фонтани: пласт історії

Фонтан на місці нинішньої Європейської площі, спроектований Олександром Шілле. 1872 р. (не зберігся)

За чергового переупорядкування площу назвали Царською, а фонтан прибрали. А пізніше міська дума замовила серію фонтанів на кшталт «Івана». Чавунні чаші відлили умільці місцевого заводу Термена. Вони прикрасили Царський сад, Миколаївську, Софіївську і Караваївську площі, Маріїнський парк, сквер біля Золотих воріт. Сучасники так описували фонтани серії «Іван»: «У центрі круглого басейну з високим бордюром стоїть могутня чавунна колона, увінчана шатром та оздоблена рослинним орнаментом. Чаша у вигляді квітки декорована маскаронами*: восьмигранний цокол прикрашають голови левів».

* Маскаронскульптурна прикраса у формі голови тварини, людини, фантастичної істоти.

Фонтани у формі чаші були тогочасною європейською модою. У Київ французький стиль понад століття тому привіз вже згаданий Олександр Шілле, який студентом практикувався у Парижі.

Перші два «Івани», встановлені на Хрещатику, не збереглися. Вижили ті, котрі стояли подалі від головної вулиці.

Сьогодні десятки фонтанів прикрашають нашу столицю. Серед них: старовинні, оформлені за усіма вимогами високого тону,помпезні, кульоподібні, і навіть фонтани, що танцюють під музику.

Переливні і каскадні фонтани в Броварах, квадратний фонтан у клініці Феофанія, круглий фонтан у парку Перемоги, світломузикальний фонтан Дюймовочка…

Київські фонтани: пласт історії

Фонтан бажань.
Фото: prawie-jak-tony-halik.blogspot.com

Досить оригінальним є п’яти метровий фонтан бажань, що прикрашає стіну київського готелю «Інтерконтиненталь». Створений він у 2009 році. Фонтан складається з 21 бронзової чаші, покритої тонкими декоративними листами золота з вигравіюваним зображенням грецької богині Ніки. У кожну чашу з голови грифона ллється вода.

Досить оригінальним є мармуровий фонтан, розташований у дворі будинку №10 на Дніпровській набережній, побудований у 2010 році. Діаметр його чаші ― 4 м, а висота скульптури ― 3,8 м. Таємничості і загадковості додає водограю кольорове діодне підсвічування.

Київські фонтани: пласт історії

Мармуровий фонтан у дворі будинку №10 на Дніпровській набережній у Києві зі діодним підсвічуванням.
Фото: Искусство инженерии/panoramio.com

Скільки у Києві фонтанів? Нині їх близько 90. Скромні фонтани у скверах, потужні на площах, старовинні і сучасні очевидці історії міста, яка без коректури і редагувань відбивається у їх водах, а вони залишаються спокійними. Ведуть літопис нашого життя.

Київські фонтани: пласт історії

Фонтан у французькому стилі, Золоті Ворота, 1930 рік

Підписатися:

Коментарі