• Життя в океані

  • Антон Лунін | Велика Епоха
    Субота, 7 травня 2011 року
Світовий океан займає майже три чверті поверхні земної кулі. Як не дивно, підводний світ менш вивчений, ніж космос, і на глибину більше 6 кілометрів ще ніхто не занурювався. Це зумовлено величезними технічними труднощами, пов'язаними з великим тиском води, відсутністю світла і кисню у глибинних шарах океану. Проте життя в океані є і воно досить різноманітне.


Учені стверджують, що в поверхневих, серединних і глибинних шарах океанічних вод мешкає більше 200 000 видів організмів. Життя в океані розподілене нерівномірно, найбільш насиченими рослинами і тваринами є прибережні місця завглибшки до 200 метрів, ці місця добре освітлюються і прогріваються сонячним світлом, яке необхідне водоростям для існування. Далеко від прибережної зони водорості зустрічаються рідко, тому що променям сонця важко проникати через великий шар води. Тут панує планктон — дуже маленькі рослини і тварини, які не здатні протистояти течіям, що переносять їх на великі відстані.


Велика частина цих організмів (планктону) мікроскопічних розмірів, їх можна побачити тільки під мікроскопом. Планктон поділяється на фітопланктон і зоопланктон. Фітопланктон — це різного роду водорості, зоопланктон — це дрібні рачки, а також одноклітинні тварини. У житті океану планктон є основною їжею більшості його мешканців, із цієї причини райони, багаті на планктон, багаті і на рибу. Тут же можна зустріти і вусатих китів.


Життя в океані існує також і на його дні, тут мешкає бентос — це рослинні і тваринні організми, що живуть на ґрунті та в ґрунті морського й океанічного дна. До бентосу відносяться молюски, червоні і бурі водорості, ракоподібні та інші організми. Серед них важливе промислове значення мають омари, креветки, устриці, краби, морські гребінці. Бентос є чудовою базою для харчування моржів і деяких видів риб.


Крім планктону і бентосу в океані повсюдно мешкають і активно мігрують такі морські ссавці, як дельфіни, кити, тюлені, моржі, морські змії, кальмари, черепахи і багато інших. Життя в океані завжди було також і їжею для людини. В океані ведеться промисел риб, ссавців, у ньому збирають водорості, а також добувають речовини, які є сировиною для ліків.


Життя в океані таке багате, що здавалося людям невичерпним. Великі судна різних країн вирушали на промисел китів і риб. Найбільшими китами є сині кити, їхня маса може досягати 150 тонн, але в результаті хижацького промислу людей сині кити опинилися під загрозою зникнення. Тому в 1987 році СРСР припинив китобійний промисел. Помітно зменшилася також і кількість риб в океані. Проблеми Світового океану повинна перейматися не тільки якась одна держава, але і вся Земна куля. Від того, наскільки раціонально людина буде їх вирішувати, залежить її майбутнє.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...