ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Безпрецедентний протест тибетців проти будівництва гідроелектростанції в Сичуані

Велика Епоха
Протестувальники намагаються заблокувати вхід до будівлі уряду округу Деге в Дерзі, 14 лютого. (З відеоролика на YouTube)

Щось незвичайне і багато в чому безпрецедентне сталося 14 лютого в Дерзі (округ Генцин), адміністративному центрі повіту Деге, що входить до складу Тибетської автономної префектури Гарзе, в провінції Сичуань. Сотні тибетців зібралися на акцію протесту і спробували заблокувати вхід у будівлю уряду округу Деге, вступаючи в сутички з поліцією. Є також непідтверджені повідомлення про арешти.

Дерге — тибетське місто, центр тибетської релігії та культури. Це частина Кхама, однієї з областей історичного Тибету, яку китайці не включили до так званого Тибетського автономного району (ТАР), а приєднали до іншої провінції, у цьому разі Сичуань.

Провести несанкціоновану демонстрацію і ризикнути своєю свободою тибетців Кхама спонукала відмова китайської влади розпочати діалог із місцевим населенням щодо плану будівництва гідроелектростанцій.

Китай будує між Сичуанем і Тибетом найбільшу гідроенергетичну систему. Ключовою частиною цього проєкту є електростанція Гангто — система з 25 гребель на річці Дрічу (верхня течія річки Янцзи).

Будівництво гребель — це величезний багатомільярдний бізнес, але крім суперечливого екологічного впливу, воно пов'язане з величезними людськими жертвами для місцевого населення. Доводиться затоплювати села і переселяти жителів. Старі будівлі, включно з монастирями та храмами, затоплюються і руйнуються.

Район, де будується електростанція Гангто. (X via Sakar Tashi)

Деякі жителі села не вірять, що цілі проєкту греблі пов'язані тільки з економікою. За словами одного з сільських лідерів, "йдеться не тільки про заробляння великих грошей. Тибетці, змушені переселятися, виявляються відірваними від своєї історії, від будинків, де їхні сім'ї жили століттями, від усіх своїх культурних і релігійних орієнтирів. Це ще один спосіб знищення тибетської ідентичності в Кхамі".

За матеріалами BITTER WINTER