• Південний полюс може виявитися «оазою життя»

  • П'ятниця, 18 січня 2008 року
На думку групи американських експертів із Колумбійського університету, Південний полюс нашої планети насправді є не безжиттєвою пустелею, а багатим природним комплексом, що містить «оази життя». Вчені зазначають, що під шаром антарктичного льоду знаходиться розгалужена система річок і водоймищ, які за своєю формою віддалено нагадують басейн Амазонки.

Геофізики із Колумбійського університету кажуть, що останні дані фото- і відео-зйомки, отримані з супутників НАСА, свідчать на користь існування в Антарктиді так званих «регіонів озер», де відбуваються активні процеси мінералізації, котрі без участі мікроорганізмів були б взагалі неможливими, або йшли в тисячі разів повільніше.

«Фактично, підлідна водна мережа Південного полюса дуже велика, за своїми масштабами вона приблизно відповідає території США, що робить цей водний басейн найбільшим у світі. З великою вірогідністю можна казати про те, що там існує цілий новий світ, про існування якого людство ще 10 років тому і не здогадувалося», – вважає Майкл Стадінгер, геофізик із лабораторії Ламонт-Доерті при Колумбійському університеті.

За словами фахівців, якби було можливо підняти товсту крижану шапку, що вкриває Антарктиду, то під нею постав би звичайнісінький континент, схожий на всі інші.

Стадінгер каже, що навіть якби не останні серії зйомок Антарктиди з космосу, попередні дослідження, проведені на самій Антарктиді, свідчать на користь могутнього водного басейну внизу. Доказами тому є й велике реліктове озеро Схід, і пересування льодовиків, що викликані материковими підлідними рухами.

Єдина відмінність антарктичних озер від усіх інших полягає у тому, що вони повністю ізольовані від зовнішнього світу впродовж приблизно 30-35 мільйонів років, проте, незважаючи на це, озера та річки залишаються у русі завдяки теплу, що надходить із глибин материка.

За сучасними даними, на Південному полюсі налічується 145 озер, що розташовані на глибині 4 кілометрів. Стадінгер каже, що на сьогодні наукові дані свідчать про те, що глобальне потепління згубно діє на льодовики Антарктиди згори, а тепліші озера підточують льодовики знизу, що ще більше прискорює процес їх танення.

«50 років тому всі вчені планети були впевнені у тому, що, принаймні, схід Антарктиди є товстим крижаним шаром і сухою позбавленою життя основою під ним, нині ж очевидно, що це зовсім не так», – каже він.

У 2008 році фахівці планують запустити над Антарктидою спеціальні зонди, що їх буде обладнано новою радарною технологією, котра дозволить краще вивчити нижні шари Південного полюса.

«Сьогодні важко сказати, скільки точно озер і річок в Антарктиді. Очевидно, що ми знаємо про них не все, й очевидно, що буде відкрито й нові водоймища, приховані під льодом», – зазначає Стадінгер.

Джерело: Cybersecurity.ru

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...