• Чи є межа можливостей людського тіла?

  • Вівторок, 5 серпня 2008 року
Затримка дихання на 20 хвилин або неспання протягом 11 днів видаються надприродними рекордами, проте які ж точні межі можливостей людського тіла?Їжа, вода, сон і дихання є необхідними чинниками для підтримки людського життя. Тоді як інші організми можуть виживати протягом довгого часу без цих необхідних речей, життя людини без цих чотирьох базових чинників, згідно з наукою, неможливе.

А й справді, як довго людина може обходитися без одного із цих джерел, що підтримують життя? Де проходить межа? Очевидно, що коли хтось намагається вивести абсолютне правило, невдовзі з'являються винятки.Бігу: життя без їжі

Хоча багато-хто вдається до голодування, щоб покращити здоров'я або з релігійних причин, цей період життя без їжі зазвичай не триває довго. Люди, які обходяться без їжі протягом кількох днів або тижнів і говорять про те, що така практика покращує здоров'я і додає енергії, згодом усе ж відновлюють звичне харчування. Дехто використовує голодування для політичного протесту - відмова від їжі з метою привернення уваги до певної проблеми.

Проте через місяць через відсутність їжі людський організм виснажується. Через два місяці або трохи більше настає смерть. Відсутність води може призвести до смерті навіть за коротший термін.

Однак існують давні записи, згідно з якими людина може обходитися без їжі і води довше, ніж ми можемо уявити. Дотримуючись стародавніх китайських системам вдосконалення - коли чернець вирішував усамітнитися для медитації у віддаленій печері або горі - перед ним поставала проблема їжі. Живучи в печері відірваним від цивілізації, у нього не було засобів для фізичної підтримки на своєму шляху до просвітління.

Згідно з усною традицією, для того, щоб уникнути проблеми доставки продовольства, ченці практикували бігу (що в дослівному перекладі означає «без зернятка»). Не прив'язаний до людського світу чернець містичним чином міг усунути біологічну потребу в їжі і воді, при тому, що він міг продовжувати свою практику впродовж десятиліть. Згідно з поняттями сучасної біології, це нездійсненно.

Але окрім записів про видатних ченців, що перебували в стані медитації впродовж дев'яти і більше років, які сучасна наука може не визнавати, чи існують реальні докази того, що людське тіло може подолати необхідність в їжі?

Починаючи з 1926 р. (випадок, що заперечується ученими) жінка на ім'я Тереза Нойман прожила без їжі 35 років до своєї смерті. Не так давно в 2005 р. учені повідомляли про юного непальського буддиста Рам Бахадур Бомжоне, який перебував у медитації без їжі і води, сидячи в тіні великого дерева, протягом більше восьми місяців. Загорожа відокремлювала його від сотень послідовників, які починали поклонятися цій дивній людині. Навіть канал Discovery знімав його протягом чотирьох діб, щоб переконатися в достовірності цього випадку.Позбавлення сну

Що ми можемо сказати про сон? Чи може хтось уникнути відновлювального процесу, якого всі люди потребують кожної доби?

Окремі тварини, такі як риби або страуси, мають здатність спати лише однією півкулею мозку, тоді як друга півкуля не спить, щоб уберегтися від хижаків. Потім вони перемикаються, даючи можливість відпочити другій півкулі. Таким чином, вони здійснюють свій щоденний цикл сну.

Людина позбавлена такої здатності. Зазвичай доба без сну підвищує стрес і значно уповільнює реакцію, дві доби - підсилюють ці ефекти. Проте, яка «офіційна» межа позбавлення сну?

Упродовж минулого століття багато хто робив спроби протриматися кілька діб без сну. Переживши галюцинації та короткочасну втрату пам'яті, 17-річний Ренді Гарднер у 1963 р. зумів протриматися без сну 11 діб. І хоча Книга рекордів Гіннеса більше не стежить за рекордами з відмови від сну, деякі намагалися побити рекорд Гарднера.

Проте ніхто з них не може порівнятися з 66-річним в'єтнамським селянином Нгок Тай. Після пережитої лихоманки в 1973 р. Тай не може заснути протягом 35 років, але не за своїм бажанням. Ліки, народні засоби, алкоголь не змогли покласти край його безсонному існуванню.

Чи Нгок Тай - медична аномалія? Як може людський мозок жити без сну більше тижня?

Кожен вдих, який ми робимо

Хоча деякі організми, як-от, наприклад, анаеробні бактерії, почувають себе прекрасно в середовищі без кисню, люди не можуть цим похвалитися. Більшість людей пробували затримувати дихання під водою: вже через кілька хвилин потреба в повітрі бере гору, і змушені винирнути заради дорогоцінного кисню. Цього року маг Девід Блей таки вразив публіку, побивши світовий рекорд із затримки дихання - він протримався без кисню 17 хвилин. Але чи досяг він людської межі?

Якщо вірити деяким записам, індійські йоги перебували закопаними в землю або зануреними у воду протягом кількох днів, спростувавши наукові знання про насичення молекул киснем.

Людей, як правило, цікавить межа людського тіла, і окремі люди, які випробовують їх, приголомшують і викликають захоплення. Проте інколи рекорди виходять за межі можливого, і результати стає важко зрозуміти.

Коли комусь вдається подолати потребу в чотирьох необхідних для життя чинниках, - звісно, не враховуючи добре поставлених трюків, - це змушує задуматися про те, що ж замість них здатне підтримувати організм.

Версія англійською

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...