ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Королівський корабель ВАСА. Подорож у часі

Велика Епоха
Макет 'Королівський корабель 'Васа'. Фото: Ірина Рудська /Велика Епоха
Макет 'Королівський корабель 'Васа'. Фото: Ірина Рудська /Велика Епоха
«Васа» був побудований для того, щоб уражати не лише гарматами, але і багатством скульптур», - написано в каталозі корабля «Васа».

У Стокгольмі є музей, у музеї - древній корабель. Ім'я якого - «Васа». Доля цього судна нагадує мені долю «Титаніка» - той же розмах будівництва, та ж розкіш, ті ж амбіції і такий же результат - у першому ж плаванні судно затонуло. Це трапилося в XVII столітті.

«Королівський корабель «Васа» був одним із найдорожчих і найбільш прикрашених військових кораблів, побудованих у Швеції на той час. Коли «Васа» вийшов у своє перше плавання, жителі Стокгольма стояли по берегах, щоб побажати успіху», - пише автор оповідання про «Васе» Ерлінг Матц.

Близько 500 скульптур і 200 різьблених орнаментів, багато з яких були позолоченими, інші розфарбовані яскравими фарбами, - прикрашали корпус корабля. Все це виглядало вельми розкішно.

Будівництво

Три роки теслярі, пильщики, ковалі, канатники, склярі, парусні майстри, малярі, лафетники, різьбярі та інші фахівці працювали на новому королівському кораблі флоту «Васа», який мав був стати головним кораблем, як сказано в музейному каталозі. На корпус пішло 1000 дубів. Щогли досягали 50 м заввишки. За кордоном зацікавлено стежили за цим будівництвом. Новий корабель викликав захоплення у жителів Стокгольма і страх - у ворогів країни.

Фігурки, які прикрашають 'Васу'. Фото: Ірина Рудська /Велика Епоха
Фігурки, які прикрашають 'Васу'. Фото: Ірина Рудська /Велика Епоха
333

Корабель пролежав на дні Балтійського моря 333 роки. У 1961 році його вдалося підняти з дна, і після копітких відновних і науково-дослідних робіт корабель був представлений на огляд широкій публіці. Інтерес до «Васе» був колосальний.

У 1990 році король Швеції Карл XVI Густав в урочистій обстановці відкриває новий просторий музей «Васа» з кінозалом, де демонструються документальні кадри по підйому і відновленню корабля з картинами і макетами декорації побутових сцен із життя скандинавів XVII століття.

Час зупинився

Ще до підйому, під час огляду судна у воді, виявилось, що воно дуже добре збереглося у водах Балтійського моря, де немає жучка, який руйнує дерево. Але збереглася не лише обшивка і остов корабля, а також законсервовані бочонки з їжею, матроські скриньки з особистими речами, адміральський стіл у каюті, бронзові свічники, олов'яний і фаянсовий посуд для офіцерів, дерев'яний посуд матросів. Навіть наперсток, голка і гребінка була знайдена на «Васі».

За цими знахідками, а також за останками загиблих членів екіпажу вчені відновили картину побуту на судні, рід занять, а також яку їжу вживали матроси й офіцери, як розважалися в години дозвілля, як захищалися від негоди.

«Васа» - це машина часу, - каже Матц, - що свідчить, як про життя на борту і на суші на початку XVII століття, так і про події того мирної прекрасної неділі в серпні 1628 року».

Трохи історії

За словами Ерлінга Матца, в Швеції XVII століття в моді були надмірності. Життя в палацах, садибах і будинках заможних бюргерів рясніло блиском і розкішшю. Бенкети з дорогими напоями і вишуканою їжею, багатий одяг, розваги - все говорило про те, що держава була багатою і сильною. Але це треба було продемонструвати сусіднім державам, чиї порти мала намір відвідати «Васа». І кораблебудівникам це вдалося. Сучасники, дивлячись на «Васу», тріпотять не лише від потужності знарядь на борті, але і від сотень скульптурних фігур. Судно приголомшувало своєю величиною та яскравістю розфарбовування.

Швеція в 17 столітті. Фото: Ірина Рудська /Велика Епоха
Швеція в 17 столітті. Фото: Ірина Рудська /Велика Епоха
Світ у мініатюрі

Колосальна робота була виконана вченими, щоб достеменно реставрувати всі предмети, які були знайдені. Всього зареєстровано 14 000 знахідок.

Головний археолог Пер Лундстрем і його співробітники вимушені були зробити щеплення від тифу, жовтяниці, правця та інші, перш ніж ступити на борт тільки що піднятої «Васи».

І все-таки, більше 300 років під шаром мулу дали про себе знати. Корпус її був цілим, але велика частина корми, верхня палуба були зруйновані.

Зібрані деталі - їх виявилося 13 500 - потрібно було поставити на місце. А креслень не було. Тоді наукові співробітники музею та артіль теслярів узялися за справу і реставрували судно. Ескізи, начерки, зарисовки робилися попутно, щоб зрозуміти розташування знайдених деталей, а в результаті з'явилися перші в світі креслення корабля XVII століття.

Інтерес до «Васи» був настільки великий, що, коли в Скандинавії був оголошений конкурс на архітектурний проект музею, результати побили всі рекорди. Було представлено 384 пропозиції.