ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Росія обіцяє заблокувати передачу Україні зенітно-ракетної системи С-300

Велика Епоха
Архівне фото, на якому українські солдати поспішають до системи ППО радянського виробництва С-300 під час навчань у Криму. 2 липня 1995 року. (Valery Solovjev/AFP via Getty Images)

Росія підтвердила, що перешкоджатиме постачанню зброї в Україну. Міністр закордонних справ Сергій Лавров пообіцяв у п'ятницю заблокувати передачу Києву радянських систем ППО С-300.

«Будь-який вантаж, що переміщується на українську територію, який, як ми вважаємо, включає зброю, вважатиметься об'єктом для його законного знищення», — сказав Лавров в інтерв'ю телеканалу Russia Today.

Словаччина заявила, що готова негайно відправити свої системи С-300 в Україну за умови, що отримає заміну для захисту власного повітряного простору.

Запуск ракети ЗРК С-300 під час військових навчань неподалік Ханьї на острові Крит, Греція, 13 грудня 2013 р. (Costas Metaxakis/AFP via Getty Images)

«Ми готові зробити це негайно, як тільки у нас буде відповідна заміна», — заявив міністр оборони Словаччини Ярослав Над на спільній пресконференції з міністром оборони США Ллойдом Остіном 17 березня.

За його словами, С-300 — єдина стратегічна система ППО Словаччини, і її передача Україні створить «пролом у безпеці НАТО».

Лавров заявив, що Москва «не дозволить» передати Україні систему С-300, назвавши таку процедуру «незаконною». Він послався на міжурядові угоди, що виключають передачу систем радянського чи російського виробництва до третіх країн.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров на зустрічі зі своїм турецьким колегою у Москві, 16 березня 2022 року. (Maxim Shemetov/AFP via Getty Images)

Томаш Смура, директор дослідницького бюро Фонду Казимира Пуласкі, аналітичного центру з питань зовнішньої політики та безпеки у Варшаві, підтвердив у телефонному інтерв'ю The Epoch Times, що існують договірні обмеження щодо реекспорту зброї того типу, який згадав Лавров.

Але з огляду на те, що вторгнення Росії в Україну є грубим порушенням міжнародного права, сказав він, спроба Лаврова подати передачу системи С-300 як порушення угоди про експорт зброї «просто сміховинна».

Смура назвав висловлювання Лаврова тактикою залякування, покликаною вселити страх у сусідні країни, які бажають отримати велику військову допомогу. Він також нагадав, що Росія привела свій ядерний арсенал у стан підвищеної бойової готовності за кілька днів після початку військових дій.

«Ще до війни Росія неодноразово намагалася лякати своїх сусідів як балістичними ракетами малої дальності, так і застосуванням ядерної зброї, тому в цьому немає нічого нового».

Смура додав, що за погрозами Лаврова стоять невдачі Росії у військовій кампанії в Україні.

Британська розвідка заявила, що російські збройні сили загрузли на всіх фронтах на тлі «стійкого та добре скоординованого» українського опору.

«ЗСУ продовжують зривати спроби Росії оточити Київ та Миколаїв. Міста Харків, Чернігів, Суми та Маріуполь зазнають інтенсивного обстрілу російськими військами», — повідомила британська розвідка в оновленій інформації від 18 березня. Зусилля Росії за останній тиждень були оцінені як такі, що досягли «мінімального прогресу».

У п'ятницю Росія знову обстріляла райони на заході України поблизу польського кордону. Вранці ракети потрапили до авіаремонтного заводу поблизу львівського аеропорту.

За даними Організації Об'єднаних Націй, внаслідок військового конфлікту 3,3 мільйона людей були змушені залишити свої будинки.

За матеріалами The Epoch Times USA