ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Блінкен пообіцяв, що тепер США надаватимуть стабільну підтримку Україні (ВІДЕО)

Велика Епоха
Президент України Володимир Зеленський вітає держсекретаря США Ентоні Блінкена перед початком їхньої зустрічі в Києві 14 травня 2024 року. (president.gov.ua)

США підтримуватимуть Україну, поки її суверенітет не буде гарантовано, пообіцяв у вівторок держсекретар Ентоні Блінкен під час візиту до Києва.

Виступаючи з програмною промовою в Київському політехнічному інституті імені Ігоря Сікорського, Блінкен визнав, що затримка американської зброї зробила Україну більш вразливою для російських атак. Він додав, що тепер Київ може розраховувати на незмінну підтримку Вашингтона, оскільки американський народ розуміє, що Росія не зупиниться на Україні.

«Путін нарощує черговий наступ на Україну в Харкові та на всьому сході, надсилаючи хвилю за хвилею російських солдатів, іранські безпілотники, північнокорейську артилерію, а також танки, ракети і винищувачі, створені на основі машин і деталей, які постачає Китай», — сказав Блінкен.

«Сьогодні ми з вами. І ми будемо поруч із вами доти, доки безпека України, її суверенітет, її здатність обирати свій власний шлях не будуть гарантовані».

Блінкен прибув до Києва потягом рано вранці у вівторок з неоголошеним візитом, через кілька днів після того, як Росія почала наземне вторгнення на північ Харківської області, відкривши новий фронт.

На зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським Блінкен запевнив, що після затримок американська допомога тепер надходитиме стабільно.

«Ми знаємо, що зараз складний час. Але ми також знаємо, що в найближчій перспективі допомога вже в дорозі, частина її вже прибула, і ще більше її надійде», — сказав він.

Зеленський, звертаючись до Блінкена англійською мовою, сказав, що постачання засобів протиповітряної оборони — «найбільший дефіцит для нас», оскільки Росія проводить повітряні атаки, які наносять удари по об'єктах електропостачання та спричиняють відключення електрики.

«Нам дійсно потрібні сьогодні два "Патріоти" для Харкова, для Харківської області, тому що там люди перебувають під ударом. Цивільні, військові, всі вони під російськими ракетами».

У понеділок радник із національної безпеки США Джейк Салліван заявив, що Вашингтон намагається прискорити «темпи поставок» зброї в Україну, щоб допомогти їй переломити несприятливу ситуацію.

«Затримка привела Україну в яму, і ми намагаємося допомогти їй вибратися з неї якомога швидше», — сказав Салліван, додавши, що про новий пакет зброї буде оголошено цього тижня.

Зеленський також сказав, що хоче обговорити гарантії безпеки і майбутній мирний саміт, попросивши Блінкена допомогти забезпечити участь більшої кількості країн. Москву не запрошено на саміт, який відбудеться у Швейцарії наступного місяця.

Шлях до НАТО

За словами Блінкена, США разом з європейськими союзниками працюють над тим, щоб закласти основу для створення Україною своїх довгострокових сил, що дасть змогу Києву «наблизитися до НАТО, а потім і вступити до нього».

Хоча очолюваний США оборонний альянс навряд чи прийме Україну найближчим часом, окремі його члени укладають з Києвом двосторонні угоди про безпеку. Переговори щодо угоди між США та Україною перебувають «на фінальній стадії» і завершаться до липневого саміту НАТО у Вашингтоні.

За словами Блінкена, ці двосторонні угоди з безпеки стануть елементами, які зміцнять «міст» України до НАТО.

«Коли ми проведемо саміт у Вашингтоні в липні, ми зробимо відчутні кроки для підвищення ролі НАТО у створенні стійких і боєздатних українських сил, підтримки реформ, що проводяться, і кращої інтеграції України в альянс», — сказав Блінкен.

«Усе це забезпечить те, що в момент, коли умови буде виконано і союзники погодяться, запрошення і вступ України до альянсу буде швидким і плавним».