ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

МАГАТЕ скликає засідання у зв'язку з атакою безпілотників на Запорізьку АЕС

Велика Епоха
Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі на пресконференції в Києві, Україна, 6 лютого 2024 року. (REUTERS/Valentyn Ogirenko/File Photo)

Міжнародне агентство з атомної енергії проведе в четвер екстрене засідання, щоб обговорити напади на Запорізьку атомну електростанцію, після того як Росія звинуватила Україну в атаках безпілотників, пише Reuters.

МАГАТЕ заявило, що в неділю безпілотники завдали удару по утримуваному Росією об'єкту на півдні України, зачепивши одну будівлю реактора. Агентство вимагає припинити подібні атаки.

У вівторок Росія заявила, що ЗСУ атакували Запорізьку АЕС за допомогою безпілотників. Київ заявив, що не має жодного стосунку до подібних атак, а всі інциденти були зрежисовані Москвою.

Росія неодноразово звинувачувала Україну в нападах на ЗАЕС відтоді, як вона була захоплена російськими військами в перші тижні вторгнення 2022 року. На найбільшій в Європі атомній електростанції, розташованій недалеко від лінії фронту, зупинено всі реактори, але для їхнього охолодження і запобігання розплавленню потрібне постійне живлення.

У конфіденційній записці державам-членам, з якою у вівторок ознайомилося агентство Reuters, голова Ради МАГАТЕ, що складається з 35 членів, повідомив, що напередодні Україна і Росія надіслали йому листи з проханням про проведення позачергового засідання.

"Цим я повідомляю членів Ради про те, що засідання Ради призначено на наступний час: 15:00 (1300 GMT) у четвер, 11 квітня 2024 року", — йдеться в записці.

До записки голови було додано листи від Росії та України. РФ заявила, що хоче провести зустріч з приводу "нещодавніх нападів і провокацій збройних сил України" на ЗАЕС. Київ заявив, що хоче обговорити "ситуацію в Україні та наслідки для безпеки, захисту і гарантій".

Згідно з правилами Ради (вищого директивного органу МАГАТЕ, що базується у Відні і збирається кілька разів на рік), будь-яка країна, що входить до неї, може скликати засідання. Цього року до Ради входять і Росія, і Україна.

З моменту вторгнення Росії в Україну 2022 року Рада ухвалила чотири резолюції, що засуджують дії Росії проти українських ядерних об'єктів. Остання з них була ухвалена минулого місяця і закликала Росію вивести війська із ЗАЕС. Крім Росії, проти цих резолюцій виступив тільки Китай.