ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

ВР затвердила значні витрати на оборону у держбюджеті на наступний рік

Велика Епоха
Українські військовослужбовці (AP Photo/Efrem Lukatsky)

У четвер Верховна Рада України затвердила державний бюджет на наступний рік, спрямований на зміцнення армії та оборони країни.

Доходи бюджету визначено в розмірі 1,77 трлн гривень (48,4 млрд дол.), а витрати заплановано в розмірі 3,35 трлн гривень. За словами представників уряду, у 2024 році Україна зіткнеться з величезним дефіцитом бюджету в розмірі близько 43,58 млрд дол.

Наступного року понад половину всіх видатків українського бюджету заплановано на оборонний сектор для фінансування військових дій проти Росії, яка почала повномасштабне вторгнення в лютому 2022 року.

"Пріоритети чітко визначені в бюджеті. Усі наші внутрішні ресурси підуть на те, щоб ми могли протистояти ворогу і перемогти його", — заявив після голосування прем'єр-міністр Денис Шмигаль. "Практично 50% наших видатків — на оборону і безпеку України. Буде більше зброї і техніки, більше безпілотників, боєприпасів і ракет. Кожна гривня платника податків піде на армію".

Шмигаль також повідомив, що уряд планує підвищити мінімальні зарплати і пенсії, щоб допомогти мільйонам людей впоратися зі зростанням вартості життя під час війни.

За словами законодавців, 276 депутатів проголосували за підтримку бюджету, який також передбачає збільшення видатків на освіту та охорону здоров'я наступного року.

Міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що фінансова допомога від західних союзників України матиме ключове значення для покриття бюджетного дефіциту та оплати соціальних і гуманітарних витрат. Уряд уже отримав від своїх партнерів 35,4 млрд дол. цього року і близько 31 млрд дол. минулого. Однак наступного року отримати іноземну фінансову підтримку може виявитися складніше. Марченко визнав, що втома донорів зростає в міру затягування війни.

Уряд планує зростання економіки наступного року, прогнозуючи зростання валового внутрішнього продукту на рівні 4,6% після майже 5%-вого зростання, очікуваного цього року.

Минулого року економіка України скоротилася майже на третину, оскільки мільйони людей тікали від війни, міста і селища піддавалися бомбардуванням, було пошкоджено найважливішу інфраструктуру, а логістичні ланцюжки і системи постачання були серйозно порушені.

Зараз, коли війна триває вже 21-й місяць, бізнес і населення пристосувалися до нової реальності воєнного часу. Однак, на думку уряду та аналітиків, ризики та невизначеність залишаються високими.