• Євразійська ініціатива Путіна — це виклик Заходу

  • П'ятниця, 7 жовтня 2011 року
У колишніх республіках СРСР йде нова битва за розуми і серця, причому Захід ризикує її програти, стверджує The Financial Times. Путін цього тижня закликав республіки вступати в «Євразійський союз», і «Росія вже створює його разом із авторитарними Білоруссю і Казахстаном», пише журналіст Ніл Баклі.

Путін заперечує, що це відроджений СРСР. «Але, якщо відволіктися від комуністичної ідеології, схожість є», — вважає автор. Навіть газета «Известия», у якій Путін виклав свої плани, — колишній орган радянського уряду.

Тим часом спроби ЄС просунути інтеграцію зі східними сусідами зараз йдуть туго, підкреслює видання. Саміт ЄС у Варшаві, задуманий як повторний початок програми «Східне партнерство», виявився «підмоченою петардою», за висловом автора. Білорусія бойкотувала саміт, українська делегація поїхала достроково, наслухавшись докорів ЄС з приводу суду над Юлією Тимошенко. Проєвропейські Грузія і Молдавія так і не отримали відвертих запевнень, що коли-небудь їх приймуть до ЄС. Є також відчуття, що США пішли на поступки з часів, коли вони підтримували «кольорові революції».

«У всьому цьому є глибока іронія. Захід ризикує втратити колишні республіки СРСР у той самий момент, коли намагається вигодовувати демократію в арабському світі», — пише автор, пояснюючи, що «Арабська весна» натхненна, в тому числі, «кольоровими революціями».

ЄС можна зрозуміти: у розпал кризи він боязко ставиться до прийому нових небагатих членів. Багато західніх країн також вважають, що Болгарію та Румунію прийняли до ЄС передчасно, з політичних міркувань.

Але східні сусіди побоюються, чи не є програма «Східне партнерство» способом ввічливо натякнути, що в ЄС їх не приймуть ніколи. Переговори про свободу торгівлі та безвізовий режим трудомісткі, а уряди і прості громадяни поки не бачать результатів програми, яка існує вже два з половиною роки, говориться в статті.

Тим часом для Путіна Євразійський союз, за ​​словами інформованих джерел, — ідея, яку він приймає близько до серця, головний проект його третього президентського терміну. Для авторитарних олігархій це «шанс вступити у великий економічний блок, не вислуховуючи нескінченних нотацій про демократію», — відзначає автор.

На думку видання, лакмусовим папірцем стане Україна. Вона найбільш близька до політичної та комерційної угоди з ЄС, але сама собі підставила підніжку, віддавши під суд Тимошенко. «ЄС стоїть перед дилемою: відмовитися від угоди з Києвом, оскільки він не зважає на європейські стандарти, або простягнути йому руку в надії підстьобнути реформи», — пише Баклі. Вирок суду над Тимошенко матиме широкі наслідки не тільки для України, переконаний він.

Переклад з англійської: InoPressa.ru

Підписатися:

Коментарі