• Бен Ладен убитий — джихад триває

  • П'ятниця, 20 травня 2011 року
Не стало Усами бен Ладена. «Некрологи» йому — статті та книги — писатимуть не один рік. Поки ж цікаво уявити, що відбуватиметься надалі, пише Олексій Малашенко експерт з Московського центру Карнегі.

По-перше, навряд чи знищення бен Ладена негайно знищить ісламський екстремізм — політично і концептуально. Очолювана ним «Аль-Каїда» в організаційному плані — складноструктурована, синтетична конструкція, що працює і за мережевим, і за централізованим принципом. Вона не розсиплеться відразу, та й покійному знайдеться, хоча і не без зусиль, заміна. Є чимало честолюбних вовків, для яких смерть вождя — крок до задоволення власних амбіцій. До того ж «Аль-Каїда» далеко не єдина екстремістська «контора».

Зауважимо разом з тим, що російський досвід показує: систематичне знищення знакових фігур з числа кавказьких екстремістів — Салмана Радуєва, Хаттаба, Шаміля Басаєва, Саїда Бурятського — аж ніяк не викликало докорінні зміни ситуації на Північному Кавказі. Екстремізму властиво породжувати харизматиків (Між іншим, після смерті Леніна більшовизм нікуди не зник).

Так що джихад триває. І тут дуже цікава реакція «мусульманської вулиці» на смерть бен Ладена. Зрозуміло, що жоден політик не насмілиться висловити співчуття у зв'язку з цією подією, але як сприймуть успіх американців рядові мусульмани?

Таліби, однодумці бен Ладена, вже обіцяли помститися, і вони цілком здатні це зробити. На найближчий період терористична загроза зросла, причому вона нависла не тільки над такими країнами, як Пакистан (де був убитий бен Ладен) і Америка (його безпосередній «ліквідатор»).

По-друге, загибель бен Ладена в той же час може принести конкретну користь міжнародній коаліції в Афганістані і президенту цієї країни Хаміду Карзаю. Керовані бен Ладеном «іноземні таліби» в Афганістані — араби, вихідці з Центральної Азії та інші — за відсутності вождя можуть відчути себе ослабленими і навіть замислитися про відхід з Афганістану, «про зміну місця боротьби». У будь-якому разі, ідея афганської влади про те, що можна вести переговори з усією опозицією, за винятком талібів-іноземців, отримає нове дихання, і це може поступово привести до маргіналізації останніх.

По-третє, знищення бен Ладена — ефектний козир для Барака Обами. Це свого роду і компенсація за непрофесійні дії союзників у Лівії, і демонстрація здатності досягати успіху на найбільш непростих напрямках. Це, врешті-решт, — символ послідовності боротьби проти тероризму.

Усама бен Ладен був багато в чому постаттю загадковою. Дехто задовго до його знищення запевняв, що бен Ладена давно вже немає в живих, інші стверджували, що його взагалі ніколи не існувало. Але, думається, навіть якщо він дійсно мертвий — його справа живе й надалі.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...