ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Чому вибори до Київради хочуть відкласти на 2015 рік

Велика Епоха
Чому Партії регіонів вигідніше відкласти вибори до Київради на 2015 рік? Чому для партії влади цінність виборів до Київради? Коли можуть призначити вибори київського мера? — на ці питання відповів Володимир Фесенко, голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента» для Великої Епохи.

Український прапор поблизу Київської міської державної адміністрації. Фото: UAWeBeR/uk.wikipedia.org
Український прапор поблизу Київської міської державної адміністрації. Фото: UAWeBeR/uk.wikipedia.org
— Представники опозиції заявляли, що Партія регіонів хоче відкласти вибори до Київради на 2015 рік. Яка для них в цьому вигода?

В.Ф.: Проблема в тому, що нинішня Київська міська рада є лояльною і для центральної влади, і особливо для голови Київської міської адміністрації. А якщо будуть вибори в Київраду навіть влітку, дуже висока вірогідність, що більшість буде опозиційною, враховуючи минулі парламентські вибори, нинішні настрої киян, з дуже високою вірогідністю буде опозиційною.

[Відкладати вибори для ПР] є кілька причин. Київ є стратегічною площадкою для президентських виборів — в цьому головне пояснення. Безумовно, боротьба буде йти не тільки на виборчих дільницях, а і на вулицях, тому така серйозна боротьба за контроль над столицею, над органами місцевого самоврядування. По меру такої загрози великої немає, тому що-де-факто повноваження мера будуть обмежені. Реальна влада буде в руках керівника міської адміністрації, якого призначають Президент і керівник уряду. А от з Київрадою тут складніше.

Плюс, поразка в Києві, звичайно, хоч і символічна, але неприємна. А от якби опозиція програла вибори київського мера, це теж було б дуже символічно і, безумовно, це була б серйозна моральна поразка, яка б засвідчила, що опозиція не готова до виграшу президентських виборів.

— Тобто якщо вибори до Київради відкладуть на 2015 рік, то вони відбудуться після президентських виборів?

В.Ф.: Вибори мають відбутись восени 2015 року, певна річ, після президентських виборів. Це припущення. Зрозуміло, зараз ніхто точно не може сказати, яким буде рішення Конституційного суду, говорять різні версії. З урахуванням інтересів Партії регіонів найбільш вірогідні варіанти — це перенесення і виборів Київради, і виборів мера Києва на осінь 2015. Тобто вибори пройдуть одночасно з усіма місцевими виборами.

Інший варіант — будуть перенесені тільки вибори до Київради, їх визначать як чергові. Проте оскільки Київрада обиралась на позачергових виборах, виникає протиріччя між 5 роками повноважень Київради, і необхідністю проведення всіх місцевих виборів в один час. Користуючись протиріччям, КС буде рекомендувати перенести ці вибори на 2015 рік.

А от вибори мера Києва, оскільки у нас зараз немає діючого мера — ще минулого року Черновецький подав у відставку — їх можуть визнати позачерговими. Проте також є варіанти визнання їх черговими, оскільки мер обирався у 2008 році, і термін його повноважень спливає в кінці травня. Можуть визнати їх теж як чергові, а тоді [їхнє проведення] рекомендувати на 2015 рік.

А якщо визнають позачерговими, то вибори відбудуться залежно від того, коли буде рішення Конституційного суду, а потім Верховної Ради, і після цього треба відраховувати 2 місяці. Якщо рішення суду з’явиться, наприклад, на початку травня, абсолютно точно можна сказати, що 2 червня не буде виборів, тому що я не знаю прецедентів, щоб Конституційний суд розглядав за тиждень будь-яке рішення. По проблемних округах вже 2 місяці КС розглядає питання. Тут теж може затягнутись.

Але якщо рішення буде в травні: і рішення Конституційного суду, і рішення Верховної Ради, тоді плюс 2 місяці — значить, в липні будуть вибори мера Києва, і вибирати будуть на 2 роки, до 2015 року, щоб в 2015 році відбулись загальні вибори до всіх органів місцевого самоврядування. Якщо рішення Конституційного суду і Верховної Ради будуть в червні, відповідно позачергові вибори мера відбудуться в серпні.