• Чому українські дороги погані

  • Вівторок, 12 березня 2013 року
Українські дороги в поганому стані через те, що швидко зношуються, а ремонтують і будують їх недостатньо, каже Віктор Медвідь, голова правозахисної організації «Взаємодопомога». Про це він розповів в коментарі NTD, медіа-партнеру Великої Епохи.

«Темпи будівництва, введення нових доріг в експлуатацію і відновлення — нижче темпу зносу доріг. Сьогодні знос оцінюється приблизно в 80%. Будують і відновлюють приблизно 5%, а 10% виходить з ладу щорічно. Тому в нас виходить негативна динаміка, і до 2017 року при нинішніх темпах будівництва у нас буде 100% аварійних доріг... Чому так мало будують, це вже інше питання.

Чому? Є 2 види робіт: перший — це будівництво та відновлення доріг міжміського та міжнародного значення, а другий — це міські дороги. Якщо ми говоримо про міжміські, то там кошторисна вартість завищена щонайменше на 50%, а максимум в 3—4—5 разів. Ми аналізували ситуацію з Євро-2012, і з урахуванням експертних розрахунків, а також даних Кабінету Міністрів, прийшли до висновку, що насправді можна було будувати дорогу 2-ї категорії (це хороша міжнародна дорога, 4 смуги) з вартістю від 5 до 6,5 млн за кілометр, а будували мінімум за 9,5 млн.

За Євро-2012 ми провели аналіз і вийшло, що за ті гроші, які були витрачені — 15 млрд гривень за 3 роки, — побудували всього 1,5 тис. км доріг, а могли побудувати 2,3 тис. км, тобто половину могли б побудувати, але не побудували.

Що стосується київських доріг, щоб відремонтувати всі дороги, за даними Укравтодору, які озвучив голова Київської адміністрації [Олександр] Попов, необхідно 20 млрд гривень. Ми порахували, що в Київавтодору виходить ціна дороги від 270 грн до 2700 грн за квадратний метр. У приватній компанії, якщо ви просто з відкритих джерел підберете підрядника, то ціна буде від 130 до 150 грн. Тобто ціна завищена фактично в два рази.

Якщо ми беремо структуру собівартості дороги Укравтодору, то у них половина — це накладні витрати, непов'язані безпосередньо з будівництвом, а це неефективність. У структурі собівартості з 270 грн — 134 грн, тобто половина, — це накладні витрати. У приватної же компанії накладні витрати становлять всього 10 грн. Тому й дорога відповідно в два рази дешевша. Якщо проаналізувати, що за ці 20 млрд може побудувати приватна компанія, то вийде 213 млн кв. м дороги, а Укравтодор — 74 млн кв. м, тобто Укравтодор будує в три рази менше, використовуючи ті ж грошові кошти.

Таким чином, чому так мало будують — тому що це неефективно, плюс впливає корупція, і обсяги виходять в два рази менше, ніж повинні бути».
Підписатися:

Коментарі