• Чи стане Україна житницею світу

  • Євген Довбуш | Велика Епоха
    Понеділок, 18 березня 2013 року

Чи могла б Україна стати однією з перших сільськогосподарських держав світу? Про це розповів Великій Епосі Микола Гриценко, керівник напряму «Розвиток ринкової інфраструктури» Проекту USAID АгроІнвест:

Село Жовтневе, Україна, 11 серпня 2009 р. Експерти аграрного ринку сходяться на думці, що Україна має всі шанси стати одним із лідерів у постачанні сільськогосподарської продукції у світі. Фото: GENYA SAVILOV/AFP/Getty Images

Село Жовтневе, Україна, 11 серпня 2009 р. Експерти аграрного ринку сходяться на думці, що Україна має всі шанси стати одним із лідерів у постачанні сільськогосподарської продукції у світі.
Фото: GENYA SAVILOV/AFP/Getty Images

«Усі експерти аграрного ринку сходяться на думці, що Україна має всі шанси стати одним із лідерів у постачанні сільськогосподарської продукції у світі. Україна — єдина в світі країна, здатна в короткий термін різко підвищити виробництво сільськогосподарської продукції. Це пов’язано з непоганою забезпеченістю водними ресурсами і доволі низькою врожайністю порівняно з іншими країнами. Організація ООН з продовольства і сільського господарства (FAO) вже зарахувала Україну до основних житниць світу (поряд з Росією, Казахстаном та Аргентиною).

За обсягами експорту зернових Україна сьогодні перебуває в п’ятірці світових лідерів, а за показником експорту соняшникової олії вона посідає перше місце. У разі приділення належної уваги розвитку ринкової інфраструктури для передпродажної обробки та збуту плодово-овочевої продукції можливий значний прорив і у цій сфері. Україна може також виробляти високоякісну продукцію тваринництва та молочарства, а також органічну продукцію.

Уже цього року завдяки сприятливим погодним ми можемо збільшити обсяг експорту зернових порівняно з минулим роком приблизно на 40%. Якщо будуть створені всі умови для реалізації потенціалу сільськогосподарської галузі Україна здатна виробляти порядку 70—80 млн тонн зернових при внутрішньому споживанні 20 тис. тонн, решта може іти на експорт.

Для того щоб Україна змогла повною мірою реалізувати потенціал сільського господарства, необхідна продумана аграрна політика, врегулювання земельних питань, мотивація виробників до запровадження новітніх технологій, прозора цінова політика, створення умов для доступу до фінансування та до маркетингової інфраструктури. На вирішення саме цього кола питань спрямовує свої зусилля проект USAID АгроІнвест.

Вирішення цих питань в загальнонаціональному масштабі дозволить Україні посісти провідні позиції на світових ринках сільськогосподарської продукції.

Потенціал аграрного сектору України у цифрах

За оцінками експертів можливе збільшення основних видів сільськогосподарської продукції до 2020 р. у 1,6 рази в тому числі:

- продукції рослинництва у 1,4 рази, (в т.ч. виробництва зерна — у 1,4 рази),

- продукції тваринництва — у 1,9 разів (в т.ч. виробництва молока — у 2,1 рази, м’яса великої рогатої худоби — у 1,3 рази, м’яса свиней — у 1,7 рази) та рибництва у 1,2 рази.

Ключові проблеми сільського господарства України

Разом з тим, ключовими проблеми розвитку аграрного сектору економіки України є забезпечення ефективного використання виробленої сільськогосподарської продукції. Основними перепонами є:

- низька конкурентоспроможність через високу собівартість та не завжди задовільну якість сільськогосподарської продукції, особливо в частині передпродажної підготовки (сортування, пакування, охолодження).

- недостатньо розвинена інфраструктура ринку сільськогосподарської продукції та продовольства, недосконалість каналів та умов просування сільськогосподарської продукції та продовольства на міжнародний ринок;

- незбалансованість виробництва окремих видів (особливо овочевої) продукції, суттєве переважання у виробництві окремих видів сільськогосподарської продукції або великих, або дрібних товаровиробників;

- позиціонування на ринку в якості товарної продукції — сільськогосподарської продукції, яка вироблялась для власного споживання».

Читайте також:

Підписатися:

Коментарі