• Експерт розкрив деякі подробиці корупції у державних закупівлях

  • П'ятниця, 15 березня 2013 року

Дві треті бюджетних коштів пішли в тінь після того, як у 2012 році влада Україна змінила основне законодавство, що регулює сферу державних закупівель, — такі цифри озвучив Глеб Каневський, експерт із Центру політичних студій та аналітики в коментарі телеканалу NTD.

За його словами, так сталося через те, що державні підприємства більше не публікують інформації про закупівлі, а також, оскільки після цих змін компетентні органи, які раніше слідкували за дотриманням закону щодо проведення закупівель, частково втратили свої повноваження. Нижче представлено його коментар:  

«За підрахунками різних українських експертів, на державні підприємства приблизно припадає дві третини грошей, які проходять через державні закупівлі. Ця сума досягає більше 200 млрд гривень щорічно. Сама процедура державних закупівель в Україні регламентується Законом про здійснення державних закупівель. Закон досить новий, 2010 року введений в дію. Та на жаль лише в 2012 році до нього буле внесено більше 30 поправок — і до закону, і до процедур, які підтримуються нормативно-правовими актами. До чого це призводить? До того, що правила гри, за якими грають як замовники, тобто представники держави, так і учасники — бізнес, — постійно змінюються, і люди не встигають пристосовуватися до них.

Що це значить для держави? Втрачається якість проведення державних закупівель, оскільки, по-перше, державні закупівлі організовують комітети конкурсних торгів, які фактично працюють на громадських засадах. Тобто вони працюють на державних установах та підприємствах, але паралельно їх вводять в комітети конкурсних торгів, де вони проводять державні закупівлі, не отримуючи за це гроші. Як ви розумієте, стимулів у людей освоювати нові знання, підвищувати свою кваліфікацію, нема, тому що їм не вистачає часу. Вони паралельно проводять державні закупівлі, паралельно реалізовують покладені на них обов’язки як на відповідальних осіб.

Що стосується бізнесу, то підприємці просто не встигають налагодити необхідні контакти для плідної, довгострокової співпраці. Тому що сьогодні вони грають за одними правилами, наступного року вони вже будуть грати за іншими правилами.

Яскрава ситуація виникла влітку 2012 року, коли був прийнятий і введений в дію Закон про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності. Саме тоді були виведені державні, комунальні, казенні підприємства з-під дії основного Закону про здійснення державних закупівель. Ініціатором цього закону був безпосередньо Прем’єр-міністр України, тобто готував уряд цю ініціативу. Як показує досвід, [після того як] пройшло вже більше 9 місяців, відтоді як були прийняті зміни, цей закон, на користь, можна сказати, не пішов. Не пішов саме в аспекті витрат, тому що від громадськості сховали ці цифри і тих постачальників, які постачають товари і послуги за ті гроші, і зараз ніхто не бачить, куди все ж таки йде та сума — більше 200 млрд грн.

Компетентні органи також частково втратили свої повноваження по перевірці діяльності закупівель державних підприємств, комунальних підприємств, великих монополій. Чому? Тому що оскільки їх вивели з-під дії закону про здійснення державних закупівель, в якому були чітко прописані повноваження Антимонопольного комітету, Міністерства економічного розвитку та торгівлі, відповідно ці компетентні органи тепер не можуть впливати на закупівельну політику монополій і їх перевіряти».

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...