• Через піратство розробники словника Lingvo втрачають багато грошей

  • Євген Довбуш | Велика Епоха
    Неділя, 2 червня 2013 року

Через те, що в Україні авторське право захищене слабко, несуть збитки як багато підприємств, так і держава. Про збиток через цю ситуацію для компанії ABBYY, яка розробляє програмне забезпечення, зокрема, знайомий багатьом електронний словник Lingvo, розповів Роман Солод, спеціаліст цієї компанії з питань захисту авторських прав. Він не назвав точну суму, яку вони втрачають, але сказав, що мова йде про цифру з багатьма нулями.

— Чи несете ви збитки від того, що вашу програму (електронний словник Lingvo та інші) можна вільно скачати в Інтернеті на торрентах (наприклад, free-torrents.org) та різних файлообмінниках?

— Так, оскільки є прямий і непрямий збиток. Прямий збиток пов'язаний з реальними витратами, які несе компанія. Це витрати, пов'язані з веденням судових процесів, утриманням апарату юристів, пропагандою антипіратської діяльності, та інші витрати, спрямовані на усунення порушень наших прав.

Непрямий збиток проявляється в упущеній вигоді — грошах, які ми могли б отримати від продажу примірників своєї продукції, але не отримали, оскільки можливий покупець завантажив програму з Інтернету.

— Чи вживаєте ви якихось заходів для того, щоб захистити авторське право на ваш продукт?

— Сьогодні компанія працює в кількох антипіратських напрямках. Це робота з виявлення та усунення існуючих порушень наших авторських прав, вдосконалення правозастосовних процедур, превентивна робота, участь у нормотворчій діяльності. Це основні напрямки, кожний з яких складається з низки заходів.

— Як ви вважаєте, чи реально щоб Україна в найближчому майбутньому стала країною, де авторське право добре захищене?

— «Добре» — це дуже суб'єктивне поняття. Якщо порівнювати з країнами Євросоюзу і США, де рівень піратства становить від 20 до 50 відсотків від загального обороту ринку програмного забезпечення, то Україну з її 85—87 відсотками ще чекає велика робота. Чи буде в найближчому майбутньому видно істотну динаміку зниження рівня піратства, залежить від створення дієвого правового поля, що регулює питання, пов'язані з авторським правом.

— Які заходи потрібно вжити Україні, щоб подолати піратство?

— Побороти повністю його навряд чи вдасться. Це утопічна ідея. Мову можна вести тільки про зменшення частки контрафактного ринку в сфері програмного забезпечення. А таке завдання на локальному рівні, тобто силами лише кількох активних правовласників, вирішити не вийде. Тут необхідна підтримка держави.

Першим кроком має бути створення дієвого механізму захисту авторського права. Це можливо тільки після оновлення законодавства, що регулює питання галузі та відпрацювання процесуальних процедур.

Другим кроком має стати зміна свідомості споживача піратської продукції. Без зміни ментальності громадян вся антипіратська робота ризикує залишитися всього лише «міліцейським переслідуванням».

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...