ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Як вкладникам зберегти гроші в кіпрських банках

Велика Епоха
Як могли захиститися вкладники, які зберігали гроші в кіпрських банках? Свої вклади вони могли застрахувати, і в такому разі втрати б понесли страхові компанії.

Георгій Гіголашвілі розповів, як повинні вчинити українські страхові компанії в разі, якщо вони страхували вклади клієнтів у кіпрських банках
Георгій Гіголашвілі розповів, як повинні вчинити українські страхові компанії в разі, якщо вони страхували вклади клієнтів у кіпрських банках
Як мають вчинити українські страхові компанії в разі, якщо вони страхували вклади, і чи існує в Грузії подібна практика, відповідав грузинський експерт, директор Страхового інституту Грузії Георгій Гіголашвілі.

— Як мають вчинити українські страхові компанії, якщо у них були клієнти, у яких були великі внески на Кіпрі? Вони повинні будуть виплатити тисячі доларів?

Г.Г.: Вони повинні зробити так, як це погоджено з клієнтами — все регулює те, що написано у страхових контрактах між страховиком і застрахованим. Якщо подібні ризики були застраховані, я думаю, страховикам доведеться виплатити не тисячі, а сотні тисяч або мільйони доларів.

— А чи страхують в Грузії банківські вклади від таких непередбачених обставин, податків, як у випадку Кіпру? Якщо так, то чи часто в Грузії страхують вклади, які зберігаються в місцевих та закордонних банках?

Г.Г.: У Грузії страхування банківських ризиків не розвинене. У Грузії у організацій і громадян не застраховані депозити або інші ризики від непередбачених обставин, наприклад, від банкрутства банку або коливань фінансових ринків і т.д. У таких випадках, як у Кіпрі, грузинські компанії і громадяни не можуть скористатися послугами страхових компаній.

Цей вид страхування специфічний і ризики катастрофічні. Якщо настане страховий випадок (коли страхова компанія зобов'язана виплатити страхове відшкодування), то це станеться не з 1 або з 1000 клієнтами банку, а з усіма. А це означає, що страховики повинні будуть водночас виплатити сотні мільйонів ларі.

Ринок маленький і відповідна премія (сума, яку платить клієнт під час придбання страхових послуг) на сьогоднішній день не може бути зібрана. І компанії не мають власні фінансові кошти, щоб взяти на себе банківські ризики. Я думаю, що для створення цієї системи знадобиться участь держави, як організатора і співучасника початку роботи над цим питанням.

У 2012 році сумарна страхова премія в Грузії становила приблизно $310 млн. У цієї премії частка медичного страхування, включаючи державні страхові програми, досягла 79% ($247 млн), частка майнового страхування, включаючи автомобілі, літаки, морський транспорт, будівлі, — приблизно 15%, а частка так званих фінансових ризиків — всього 1,4%. І в цей вид не входить страхування банківських депозитів або інших подібних ризиків.