• Піратство в Україні подолати поки неможливо — експерт

  • Євген Довбуш | Велика Епоха
    Неділя, 25 серпня 2013 року

Про те, які заходи потрібно вжити Україні, щоб побороти піратство, розповіла Великій Епосі Марія Ортинська, директор Патентно-юридичної компанії «IPStyle», патентний повірений України. Вона вважає, що викорінити піратство і захистити авторське право в Україні в найближчому майбутньому неможливо. Нижче її коментар:

«Сьогодні боротьба з піратством в Україні схожа на боротьбу з курінням. Адже методи боротьби так само неефективні, як і попередження про шкоду куріння. Так, кожен рік держава вживає ті чи інші заходи, говорить про важливість боротьби з піратством, закриває файлообмінники, але результату немає. До речі, в Україні за порушення авторських прав передбачена не тільки цивільна і адміністративна, а навіть кримінальна відповідальність. Чому ж закон і вжиті заходи не працюють?

По-перше, це пов'язано з нашою ментальністю. Адже багато українців не розуміють, навіщо платити за музику, фільми, програмне забезпечення, якщо їх можна просто завантажити. Більше того, далеко не всі розуміють, що автор або колектив авторів працював над твором, і відповідно заслуговує винагороди.

По-друге, якщо говорити про програмне забезпечення, то його вартість непомірно висока відносно доходів середньостатистичного українця. Погодьтеся, не кожен може дозволити собі купити операційну систему за 1000 грн або [MS] Office за 5000 грн. Американські корпорації, що пропонують програмні продукти, не розуміють, що не кожному українцеві це по кишені.

По-третє, у багатьох країнах крім приватного програмного забезпечення популярності набирає так зване вільне програмне забезпечення, яке для звичайного користувача в більшості випадків буде абсолютно безкоштовним. Цікаво, що в країнах Західної Європи, Японії, Китаї у державному та освітньому секторах уже використовується таке ПЗ. Навіть в РФ в 2007 році був прийнятий 3-х річний план переходу на вільне ПЗ в освітній сфері.

В Україні теж були аналогічні спроби, які так і не увінчалися успіхом. Так, ще в 2002 році народним депутатом Борисом Олійником було внесено проект Закону про використання відкритого (вільного) ПЗ в державних установах і держсекторі господарства. Минуло понад 10 років, але нашій Верховній Раді все не до нього, адже є і більш важливі завдання, наприклад, пенсійна реформа чи прийняття податкового кодексу...

Тому просто вживати ті чи інші заходи — недостатньо. Необхідно кардинально змінити підходи — донести до свідомості українців про важливість дотримання прав на інтелектуальну власність і на державному рівні впроваджувати програми з популяризації вільного програмного забезпечення».

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...