• Чому не вдасться зобов'язати всіх українців декларувати доходи

  • Понеділок, 13 травня 2013 року
Пересічних громадян планують зобов'язати декларувати доходи. Відповідно до нового законопроекту, передбачається, що люди, у яких два і більше джерела доходів, повинні будуть повідомляти про свій заробіток. Олена Волянська, юрист компанії «LCF Law Group», зазначає телеканалу NTD, що це хороша і прогресивна ідея, але в Україні працювати навряд чи буде. З якої причини, вона пояснює у своєму коментарі:
«Зрозуміло, що це відповідає європейському досвіду і взагалі прогресивному досвіду розвинених країн. І, звичайно ж, це має збільшити обсяг надходжень від громадян оплачуваних податків до бюджету.
У разі, якщо така система також буде забезпечуватися введенням певних штрафів та негативних наслідків для людей, які не подають звітність, то дисципліна буде вироблятися, і люди будуть декларувати доходи. Ідея прогресивна, цікава і правильна, от тільки, на жаль, вона накладається на українські реалії, і тут починаються проблеми.
Наразі сама податкова система України не стимулює ні підприємця відкривати свої доходи, ні роботодавця відкривати справжні розміри зарплат, які виплачуються співробітникам, ні самі громадяни не готові декларувати доходи, які вони отримують, наприклад, від здачі оренди та майна і т.д. Це відбувається з двох причин.
По-перше, дуже низький рівень податкової культури громадян... Якщо говорити про закордонний досвід, то прозорість системи витрат дає підставу припускати, що це є опосередкованим способом контролю. Якщо всі платежі перебувають у системі електронних платежів, а всі товари продаються відкрито і чесно через магазини без приховування якоїсь ціни, то громадяни, наприклад, Швейцарії, можуть витрачати стільки грошей, скільки вони дійсно отримують, і відстежити це не важко.
У нашій же країні є вершина айсберга і є сам айсберг, який занурений глибоко. Ми часто купуємо товари, не отримуючи чеків. Ми чудово розуміємо, що гроші, які ми платимо, теж ніде не відображаються, тому у нас поки це працювати, швидше за все, не буде...
А по-друге, те, що країна корумпована — це зараз вже не якась таємниця, про це не говорить тільки ледачий. Ми бачимо, що чиновники, які декларують свої доходи, щоразу стають джерелом веселощів в Інтернеті і пресі — люди, які носять дорогі статусні речі, купують дорогі будинки, автомобілі, годинники, відповідно до декларацій часто виявляються практично на рівні середнього громадянина за доходами.
Тому, коли громадянин не бачить, що влада звернена до нього обличчям і готова декларувати свої доходи і витрати, він з великою підозрою ставиться до того, куди повинні йти його гроші і, звичайно ж, платити добровільно не готовий.
Система, яка склалася в країні з оподаткування бізнесу, не прозора, не стимулює розвиток бізнесу, тому всі підприємці та підприємства оптимізують оподаткування і не показують дійсний розмір витрат, які вони несуть за тією ж зарплатою. В даний час це просто не доцільно, це буде гра в одні ворота, коли влада не звернена обличчям [до народу], а бізнес буде зобов'язаний до цього за законом.
На відміну від попередніх проектів, які обговорювалися, влада вже заявляє про те, що декларування не торкнеться найбільш незахищених верств населення, наприклад, тих, хто отримує доходи з одного джерела. Це включає пенсіонерів, які отримують лише пенсію, і у них немає інших доходів. Хотілося б у це вірити. Але як це буде працювати на практиці, поки не зрозуміло. Передбачається, що доходи будуть декларуватися особами старше 18 років і молодше 65-ти.
Але я думаю, що обмежуватися лише цими категоріями теж неправильно. Тому що є соціально незахищені верстви громадян, ті які отримують пенсії по інвалідності, матері, які отримують допомогу на дітей. Ці доходи теж, судячи з усього, планується декларувати. Ми це, звичайно, побачимо у фінальній редакції документа. Однак слід продумати всі ці моменти, щоб не постраждали громадяни, які і так перебувають не в кращому положенні.
Також важливо, щоб змінилася думка населення про можновладців. Бо якщо ввести паралельно загальному декларуванню доходів — сплату податку на розкіш і декларування витрат чиновниками, і якщо зробити так, щоб всі ці механізми працювали, то підвищиться взаємна довіра в суспільстві і тоді, мабуть, система почне працювати. Але якщо вводити лише один механізм, то він не запрацює ніколи, і, по-моєму, він може тільки лише посилити відчуження в суспільстві».
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...