• Сучасне мистецтво: «Чим годують українців»?

  • Середа, 30 травня 2012 року
сучасне мистецтвоСьогодні нашу країну відвідує чимало «культурних» гостей з-за кордону: митці, скульптори, художники та просто творчі люди, які своїми витворами показують, як бачать світ сьогодні і в якому образі його можна уявити вже завтра. З'явилося багато галерей, регулярно проходять виставки так званого сучасного «арту». Бути культурно «просунутим» на сьогодні стало модно. Це, безсумнівно, добре, але чим все-таки годують нас, українців?

Сучасне мистецтво можна охрестити як ГМО — тобто організми, в генний код яких були «вклеєні» чужорідні гени. Продукти з ГМО завалили полиці наших магазинів та супермаркетів. Подібні речі спостерігаються і на стінах наших галерей та виставкових центрів. Ми бачимо картини, витвори мистецтва, що не зовсім зрозумілі для нас. Олійні фарби, акварель, пастель та інші традиційні матеріали зараз уже просто не використовуються. Адже в обігу нині підручні матеріали, такі як земля й пластмаса.

Всім відомий центр сучасного мистецтва PinchukArtCentre уже давно прославився своєю неординарністю і частіше навіть шоком зі сторони відвідувачів. Невже сучасне мистецтво несе в собі один негатив? Експонати більше схожі на речі з чийогось психологічного світу. На сьогоднішньому етапі розвитку країна переживає скрутне економічне становище, від чого страждає суспільство. Ми маємо несприятливі умови життя і постійний стрес. З таким діагнозом українцям повинні були прописати якусь «сонячну програму» і «море позитиву». До нас же прийшли дивні скульптури, картини, які відображають щоденну реальність, картини, що не намальовані, а наліплені, накидані, наклеєні, оформлені в рамку чи багет і представлені, як високе мистецтво. Невже згодом ми забудемо, хто такі Моне чи Сезан та їхні безцінні роботи, на які хочеться дивитися годинами?

Сутність сьогоднішнього мистецтва яскраво демонструє один із експонатів: кавун квадратної форми, покладений на землю. Він показує нас же самих — людей, особистість яких не може проявити себе, стати самим собою. Але ж квадратний кавун — це лише алегорія. Таке може бути доречним в літературі, але не в мистецтві. Мистецтво — це те, до чого прикладене зусилля, талант, те, в що вкладена душа митця і його сутність: чи то розмаїття барв природи, чи тонких рис обличчя з портрету, чи сила чоловіка, лірична краса жінки, захоплення в очах дитини, скульптури, які відображають людські форми краси.

Світ, як і наші потреби, став простий і автоматизований. Те ж саме можна сказати і про мистецтво — тепер воно просте і в якомусь розумінні автоматизоване, нічого складного.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...