• Китайські банки — економічна міна уповільненої дії

  • Понеділок, 31 травня 2010 року

На початку травня Agricultural Bank of China подав заявку на проведення IPO. Первинне розміщення на біржах Шанхая і Гонконгу може принести банку $30 млрд — і в такому випадку банк стане найбільшим у світовій історії, пише Гордон Чан у виданні forbesrussia.ru.

Нинішній рекорд $21,9 млрд належить іншому банку з китайської «великої четвірки» — ICBC. Крім того, у десятку найбільших розміщень потрапив Bank of China, що зібрав у 2006 році $11,2 млрд, — він займає шосте місце. Найменший у четвірці China Construction Bank залучив у 2005 році від інвесторів значні $8 млрд.

Ag Bank — третій у Китаї за величиною активів і перший за кількістю клієнтів — не брав участі у низці банківських розміщень середини минулого десятиліття. Тоді він не підлягав продажу і залишався під контролем держави, обтяжений поганими боргами і неефективним управлінням. Перед IPO показники істотно поліпшилися. За підсумками 2009 року банк декларував частку поганих кредитів у 2,9% і космічний прибуток, але картина ця оманлива. Насправді IPO Ag Bank може виявитися одним із найгірших в історії.

Чому? Тому що, схоже, банківський сектор Піднебесної — це економічна міна уповільненої дії. Всупереч блискучим звітам Комісії з регулювання банківської діяльності, Пекін так і не вилікував фінансові інститути під час останньої кризи кінця 1990-х. Уряд закачав тоді в банки значні кошти, але тим лише замаскував проблеми: санкціоновані владою зверхвитрати роздули балансові звіти, знизивши в них частку поганих кредитів.

Велика частина грошей на 27-місячну антикризову програму була надана банками, які роздали в 2009 році на 95,3% більше кредитів, ніж роком раніше. До цього подібна марнотратність завжди закінчувалася банківською кризою. І неважко передбачити настання наступної.

Серія антикризових заходів призвела до вибухового росту інвестицій у потьомкінські села, які не мають жодного сенсу. У глухому Жугао в провінції Цзянсу, де виріс мій батько, побудували оперний театр, облицьований мармуром 18-поверховий готель, в якому майже не буває відвідувачів, і найвищу у світі бронзову статую міфічної фігури Довголіття. Всі вони були споруджені як раз перед оприлюдненням антикризових заходів у листопаді 2008 року.

Відтоді ситуація тільки погіршилася. Китайська економіка виявилася не здатна переробити всі гроші, виділені урядом. Надлишки, включаючи, напевно, п’яту частину банківських кредитів, стали крутитися на місцевому ринку цінних паперів, викликавши аномальне 80%-е зростання. Інші кредити були вкладені в нерухомість і призвели до двозначного зростання цін протягом одного місяця (у деяких регіонах до 20%).

Спроби уряду охолодити економіку неминуче обернуться болісними наслідками для фінансових інститутів. Міністерство фінансів уже оголосило, що анулює гарантії, видані банкам регіональною владою. Ще гірше буде в тому випадку, якщо державні підприємства відмовляться від виплат за хеджинговими контрактами, на чому наполягає Пекін. І ніби всього цього недостатньо, китайські підприємства вже почали оголошувати дефолти по кредитах.

Китайських чиновників очікує нелегке завдання розробити м’який варіант приземлення для економіки. У той же час всяке уповільнення зростання погано позначиться на банках, так що уряду потрібно зміцнити свої резерви як можна швидше. А значить, Пекін дуже розраховує на IPO Ag Bank.

Коли Ag Bank успішно завершить своє розміщення, ще два банки із великої четвірки — Bank of China і China Construction Bank — повернуться на ринок у спробі збільшити активи і залатати звітність. За ними піде Bank of Communications. І зовсім скоро China Everbright Bank сподівається провести в Шанхаї своє вже довго відкладне IPO.

Дивлячись на цей нестримний пошук коштів важко не поставити собі питання: навіщо країні з $2,5 трлн валютних резервів потрібні наші гроші? Справа в тому, що китайські чиновники бажають оплачувати погані угоди з чужої кишені.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...