• Боротьба у вищих колах влади призвела до арешту Гао Чжишена

  • Четвер, 19 жовтня 2006 року

Арешт видатного китайського адвоката-правозахисника Гао Чжишена спецагентами компартії Китаю торкнувся важливої проблеми.

Гао пережив дев'ять місяців безперервних погроз спецагентів КПК, зокрема, три замахи на вбивство. Чому його заарештували саме зараз? Відповідь ховається в тривалій боротьбі за владу усередині Комуністичної партії Китаю (КПК).

Наближається VI Пленарне засідання 16-го Центрального комітету КПК. Як завжди, засідання пленуму ЦК є періодом, коли різні фракції всередині КПК визначають своє положення в партійній ієрархії для подальшого позиціонування в підготовлюваному XVII З'їзді партії, який відбудеться наступного року. На цей час, чим ближче дата проведення З'їзду, тим сильніше різні політичні фракції змагаються і борються одна з одною.

Ху Цзіньтао й Вень Цзябао подали знак

Недавно в розслідуванні розкрадання коштів Фонду громадської безпеки при Муніципальному трудовому комітеті та Комітеті громадської безпеки Шанхаю було встановлено, що Цинь Юй, партійний секретар і губернатор округу Баошань м. Шанхай, причетний до серйозного порушення дисципліни. На цей час він перебуває під дисциплінарним арештом КПК, очікуючи слідство.

Згідно з даними, опублікованими в китайському фінансовому журналі ”Цайцзін”, Цинь Юй тривалий час працював помічником партійного секретаря в Шанхаї і був членом Політбюро КПК Ченя Ліаньюя. Чень мав близькі стосунки з колишнім лідером комуністичного режиму Цзяном Цземінем, який також відіграв важливу роль у Шанхаї. Маючи підтримку в особі Цзян Цземіня, Чень висловив несхвалення Вень Цзябао на з'їзді Політбюро в 2004 р. у зв'язку з регулюванням макроекономічної політики.

Решта світу дізналася про дисциплінарний арешт Циня завдяки постійним намірам Ху Цзіньтао й Вень Цзябао розвалити шанхайську фракцію всередині КПК, під проводом Цзяна Цземіня. Але це не пояснює причини, через яку Ху і Вень на цей раз так вчинили.

Протягом останніх дев'яти місяців, до свого арешту, Гао, хоч і не був у в'язниці, але жив під цілодобовим спостереженням групи офіцерів поліції в цивільному, які щодня невідступно слідували за ним і його сім'єю. Аналітики стверджують, що той факт, що Гао жодного разу не заарештовували за весь цей час, є результатом взаємної домовленості двох фракцій, що перебувають при владі. Так чому ж його все-таки заарештували?

Обізнана особа з Пекіна повідомляє, що арешт Гао викликав великий тиск на нинішню владу. Арешт Гао зашкодив репутації Ху і Веня у світі. Політичний тиск із часом також посилюється. Ці політики вже втратили довіру людей. До того ж, арешт Гао негативно позначився на підготовці, що проводиться режимом Ху і Веня перед початком VI Пленарного засідання Центрального комітету Політбюро.

Покаравши таку важливу фігуру шанхайської фракції, як Цинь Юй, Ху і Вень хочуть дати зрозуміти, що в КПК існує велика розбіжність у думках стосовно справи Гао. Таким чином, по-перше, союз Ху і Веня вперше продемонстрував, що він може завдати збитку шанхайській фракції; по-друге, стало ясно, що вони непричетні до арешту Гао та побиття Хо Чунь Яня в Гонконзі [член Ради з питань законодавства і багатообіцяючий захисник демократії Хо Чунь Янь був побитий 20 серпня]. Таким чином вони одним пострілом убили двох зайців.

Насправді, боротьба в Шанхаї тільки розгортається. Цинь Юй – другий співробітник бюро, що постраждав у результаті розслідування розкрадань із Фонду громадської безпеки. Перший, хто підпав під чистку, був Чжу Цзюньюй (див. виноску), директор Муніципального трудового комітету і Комітету громадської безпеки. На цей час у справі розкрадання з Фонду громадської безпеки 3,2 млрд. юанів (приблизно 400 млн. доларів США) Пекін направив до Шанхаю на постійне розміщення більше сотні слідчих.

Перед зустріччю

Пленарне засідання Центрального комітету можна вважати прелюдією до XVII партійного з'їзду КПК, який відбудеться наступного року. У зв'язку з цим, щоб уникнути будь-яких помилок, кожна партійна фракція діє обережно.

Минулого року в офіційному журналі V Пленарного засідання регуляторна мікроекономічна політика, яка дуже старанно просувалася Ху і Венем, була описана всього лише однією пропозицією. Ні про які детальні мікроекономічні показники не згадувалося.

Цього року Ху і Вень отримали гарний урок. Оскільки їхні розпорядження не були реалізовані, щоб уникнути проблем, Ху і Вень вдалися до чергових активних заходів, намагаючись показати, що вони жадають завоювати громадську довіру.

На початку серпня п'ять міністерств і комісій, включаючи Комісію з державного розвитку і реформ, обнародували важливе повідомлення про розпорядження місцевим органам управління протягом місяця провести повну перевірку спеціальних проектів, запущених цього року.

14 серпня Міністерство земельних ресурсів анонсувало план управління реєстрацією земель, відповідно до якого Китай має намір розгорнути повторну розвідку земельних ресурсів, щоб ефективно контролювати розкрадання земель.

18 серпня Центральний банк Китаю оголосив про нове підвищення процентних ставок і у зв'язку з розкраданням Вень Цзябао зробив запит на проведення розслідування щодо Шанхайського фонду соціального страхування.

Боротьба з корупцією – це головне, що може допомогти позбавитися від конкурентів усередині КПК.

Найімовірніше, Ху Цзіньтао покладає всі свої надії на макроекономічну регуляторну політику. У жовтні (після VI Пленарного засідання) люди, можливо, зможуть оцінити уміння режиму Ху-Вень управляти.

Чому шанхайська фракція заарештувала Гао

Поки Ху і Вень тримаються осторонь проблеми переслідування Фалуньгун, вони мають певні переваги.

Переслідування Фалуньгун ініціював Цзян Цземінь, а Ло Гань і Жен Сіньхун скористалися своїм контролем над системою громадської безпеки і системою державної безпеки, щоб, відповідно, допомогти Цзян Цземіню почати репресії. Оскільки переслідування зазнали невдачі, то вони боролися за те, щоб повністю вся партія підтримала їхні злочини. Але два недавні інциденти набагато ускладнили ситуацію.

Один з інцидентів – це новина про видаляння органів у живих послідовників Фалуньгун. За останні кілька місяців протест практикуючих Фалуньгун щодо цієї проблеми охопив увесь світ і отримав підтримку урядів міжнародного співтовариства. Зусилля простих людей, що займаються Фалуньгун, переросли в дипломатичний тиск.

Іншим інцидентом став випадок, що недавно відбувся і став дуже відомим, з пілотом Китайських східних авіаліній Юань Шенем. Він наразився на небезпеку в Шанхайському аеропорті після того, як поширював ”Дев'ять коментарів про комуністичну партію” і закликав людей виходити з КПК, тому пілот зараз шукає притулку в США . КПК уже використала всі способи, щоб приховати існування "кампанії з виходу з КПК" і широкого розповсюдження “Дев'яти коментарів” у Китаї.

Якщо дозволити цим інцидентам посилюватися і все більше привертати міжнародну увагу, то після їхнього розкриття, всередині КПК за це хтось повинен буде відповісти. Це те, чого шанхайська фракція боїться більше за все, і тому вона щосили намагається відвернути громадську увагу і приховати свої темні справи.

Коли була розкрита інформація про видаляння органів, деяким людям було важко повірити в це, оскільки злісність злочинів перевищувала можливості уяви, КПК чинила тиск на різні уряди і корпорації, щоб уникнути цієї теми і перетягнути їх на свою сторону .

Особливий інтерес становить той факт, що доктора Ван Веньї просили не розповідати про видаляння органів у програмі CNN, куди її запросили для обговорення інциденту біля Білого дому, де вона вигукнула кілька фраз на церемонії з нагоди прибуття президента Ху.

Починаючи з публікації звіту канадського правозахисника Девіда Мейтаса і колишнього канадського парламентарія Девіда Кілгура, який підтверджує масові розчленовування компартією Китаю послідовників Фалуньгун, ця тема опинилася у полі зору урядів демократичних країн.

За таких обставин ”шанхайське угрупування” у відчаї намагається перемістити фокус уваги. З цією метою воно вирішило заарештувати Гао. Очевидно, Гао був вибраний Жен і Ло внаслідок того, що підтримує Фалуньгун і має статус ключової фігури серед захисників прав людини. Вони вибрали Гао не тільки для того, щоб помститися і вимістити свою злість і ненависть, але і з метою відвернути увагу від проблеми видаляння органів. Якщо їхні жорстокі заходи спрацюють, то Жен і Ло ніхто не ставитиме питання, і супротивники не намагатимуться їх змістити на VI Пленарному засіданні КПК, де Ху і Вень цілком могли б стати ”козлами відпущення”, піддаючи небезпеці свою владу і втрачаючи свою популярність.

Раптова стрімкість, проявлена Жен і Ло при арешті Гао і побитті Хо Чунь Яня в Гонконзі, дійсно звернула на себе увагу міжнародної громадськості. Арешт Гао 15 серпня раптово прикував до себе увагу всього світу, і багато високопоставлених чиновників різних урядів, а також представники приватних організацій були стурбовані цим.

Зараз ставлення Ху Цзіньтао до шанхайської фракції відрізняється деспотизмом, і люди в ній відчувають себе в небезпеці. Контратака Ху також проливає світло на його причетність до арешту Гао Чжишена.

[Примітка: Жу Цзюньї, директор Шанхайської муніципальної робочої партії та Комітету соціального страхування, був причетний до хабарництва і незаконної видачі позики на 3,2 мільярда юанів з Фонду соціального страхування голові правління приватної компанії Fuxi Чжану Цзукуню. У Жу Цзюньї були дуже близькі таємні стосунки з дружиною Хуан Цзю, постійного члена Центрального Політбюро КПК.]

Чжан Хайшань. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...