Середа, Лип 6, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Найбагатший бізнесмен Росії каже Путіну: не повертайте нас у 1917 рік

Субота, 12 березня 2022 року
Президент та голова правління ГМК «Норільський нікель» Володимир Потанін на сесії Петербурзького міжнародного економічного форуму, Росія, 6 червня 2019 року. (Maxim Shemetov/File Photo/Reuters)

Конфіскація активів компаній, що залишили Росію після вторгнення в Україну, підірве довіру інвесторів на десятиліття і поверне Росію у часи більшовицької революції 1917 року, заявив металургійний магнат Володимир Потанін.

Потанін, президент та найбільший акціонер «Норільського нікелю», найбільшого у світі виробника паладію та рафінованого нікелю, сказав, що Росія має прагматично реагувати на виключення із глобальної економіки.

«Ми повинні не намагатися «грюкнути дверима», а постаратися зберегти економічні позиції Росії на тих ринках, які ми так довго освоювали», — заявив 61-річний Потанін у Telegram.

Потанін, один з найвідоміших російських мільярдерів, щодо якого Захід не ввів санкції, сказав, що конфіскація активів компаній, які пішли, призведе до того, що Росія на десятиліття виявиться непривабливою для інвесторів:

«Це поверне нас на 100 років тому, 1917 року. І наслідки такої глобальної відсутності довіри до Росії з боку інвесторів ми відчуватимемо протягом багатьох десятиліть».

Російська економіка переживає найсерйознішу кризу з часів розпаду Радянського Союзу 1991 року після того, як Захід запровадив масштабні санкції проти російського фінансового та корпоративного секторів через вторгнення Москви до України 24 лютого.

Прем'єр-міністр Михайло Мішустін заявив у четвер, що уряд пропонує запровадити зовнішнє управління компаніями, які залишили Росію.

Конкретні механізми цього неясні, хоча у російській еліті йдуть запеклі дебати про те, наскільки жорсткою має бути реакція Москви на західні санкції, кажуть чиновники та бізнесмени.

Путін заявив, що Росія залишиться відкритою для бізнесу і не має наміру закриватися від тих, хто, як і раніше, хоче вести справи.

Але багато хто не хоче — принаймні поки що.

Минулого місяця компанія British Petroleum заявила, що відмовляється від своєї частки в російській нафтовидобувній компанії «Роснефть», а такі компанії, як McDonald's, Coca-Cola Co., Toyota та IKEA, закрили свої підприємства в Росії.

Ми повинні бути мудрішими

Потанін — син колишнього високопоставленого радянського торгового чиновника, здобув освіту в елітній дипломатичній академії у Москві.

ГМК «Норільський нікель» є найбільшим у світі виробником паладію, високосортного нікелю, є великим виробником платини та міді. Компанія також виробляє кобальт, родій, срібло, золото, іридій, рутеній, селен, телур та сірку.

Потанін сказав, що деякі країни використовують санкції як спосіб обійти конкурентів і закликав Москву ретельно обмірковувати свої дії.

Він також закликав Москву зняти обмеження на обслуговування валютного боргу Росії, який, за його словами, становить $480 млрд. Він сказав, що технічний дефолт із виплати відсотків може призвести до вимог виплати всієї основної суми боргу.

«Це повною мірою відноситься до великих державних компаній», — сказав Потанін. У неділю Росія заявила, що виплати за суверенними облігаціями залежатимуть від санкцій.

«Ми бачимо, що власні економіки Заходу постраждали від запровадження санкцій проти Росії. Тому ми повинні бути мудрішими і уникати сценарію, за якого наші санкції вдарять по нас», — сказав Потанін.

Гай Фолконбрідж